Григор Димитров измъкна трудна победа срещу 186-ия в света

Григор Димитров изигра кошмарен мач срещу американския дебютант Макензи Макдоналд, но успя да се класира за третия кръг на Australian Open. Българският тенисист оцеля след драматична победа с 4:6, 6:2, 6:4, 0:6, 8:6.

В третия кръг световният №3 ще се изправи срещу руснака Андрей Рубльов, който победи финалиста от 2006 г. Маркос Багдатис с 6:4, 6:7 (5), 6:4, 6:2. Димитров ще играе с Рубльов във втори пореден турнир от Големия шлем след US Open. Тогава българинът допусна неочаквана загуба от 20-годишния руснак във втория кръг.

Димитров показа изпълнена с колебания и грешки игра срещу заемащия 186-ото място в световната ранглиста Макдоналд. 22-годишният американец играеше едва третия си мач в Големия шлем, а преди два дни спечели първата си победа в основна схема в турнир на АТП.

Макдоналд напълно опроверга прогнозите за безпроблемна победа на поставения под №3 Димитров. Американецът вложи максимална агресия, показа огромно желание за битка и изигра мача на живота си. Главната заслуга за това обаче беше на неговия съперник.

Българският тенисист допусна огромен брой грешки от бекхенд. В един момент той започна да бърка дори лесни слайсове и почти всеки негов удар от тази страна се спираше в мрежата.

Макдоналд се възползва отлично от тази слабост. Той използваше всяка една възможност да атакува бекхенда на Димитров, като често тръгваше към мрежата дори след ретур.

В допълнение началният удар на българина беше много далеч от обичайното ниво, въпреки че той вкара цели 70% от първите си сервиси. Димитров направи повече двойни грешки, отколкото асове - 8 срещу 9, и спечели едва 28% от точките след втори сервис.

Миналогодишният полуфиналист беше много близо до първата си загуба срещу квалификант в турнирите от Големия шлем. Той обаче издържа на напрежението в инфарктните геймове на петия сет и вдигна победоносно ръце след 3.25 часа игра.

Mакдоналд завърши двубоя с повече спечелени точки - 150 срещу 148 за Димитров, но това не се оказа достатъчно за най-голямата победа в кариерата му.

"Тренирали сме заедно в Калифорния, така че познавам малко играта му. Tой направи невероятен мач, а аз бях далеч от най-доброто си ниво", каза българският тенисист след 215-минутната битка на централния корт "Род Лейвър".