Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7467078 www.bgdnes.bg

Ромчета изтезават костенурки

Блъскат ги в земята, преди година изядоха част от тях 

Доли ТАЧЕВА

Ромчета изтезават костенурки в Пловдив!

Хлапетата ги вадят от фонтана, който се намира зад Природонаучния музей, и ги подлагат на зловещ тормоз, научи "България Днес". Земноводните са блъскани в земята и се правят опити главите им да бъдат извадени от корубата.

"Изключително обезпокоени сме! От няколко години при нас идват хора и подават сигнали, че измъчват червенобузите ни костенурки. Очевидците на зверствата гонят ромчетата, но те отново се връщат", разказват пред вестника от музея.

Реклама

Заради пагубните набези специалистите са категорични, че ще евакуират четирите земноводни, които в момента обитават езерото. Търсят им дом, където да ги настанят.

Още миналата година директорът на Природонаучния музей Огнян Тодоров сигнализира за ромските набези. Тогава нещата са още по-зловещи. Мъчителите на костенурките не само ги изтезават, но и ги изяждат след това.

"Проблемът с езерцето е доста комплексен. В момента не го стопанисваме ние. Пространството е собственост на общината. Преди това Ритуалният дом поддържаше всичко. На приятелски начала им давахме костенурки, които живееха там. В момента има голям проблем с поддържането на езерцето, защото реално стана ничия земя", притесняват се от музея.

Интересното е, че броят на костенурките във водата варира. Понякога намалява, друг път се увеличава. Причината е, че червенобузата костенурка, чийто естествен хабитат е Северна Америка, започва да навлиза по зоомагазините през 90-те години. Хората масово си ги купуват за домашни любимци, но отглеждането им започва да им натежава и решават да ги пуснат на свобода. Често се случва да ги освобождават в езерото зад Природонаучния музей.

"Хубаво е хората да знаят, че не е безобидно да освобождават видове, които не са местни. Червенобузите костенурки са изключително агресивен и приспособим вид. Те се конкурират с нашите местни костенурки и започнаха да ги изместват от естествения им ареал. Получава се така, че червенобузите костенурки вече се срещат като постоянен вид в нашите водоеми", допълват от музея в Пловдив.

Реклама
Реклама
Реклама