Конфискуват имоти за 1,1 млн. от Кирчо Киров

Делото за източване на службите е възобновено
Антикорупционната комисия захапва бившия шеф на разузнаването и жена му Мария
Дело за конфискация срещу бившия шеф на разузнаването ген. Кирчо Киров и съпругата му Мария е завела антикорупционната комисия. В случай че молбата на КОНПИ бъде уважена, Кирови ще се простят с притежаваните от тях имоти и банкови сметки на стойност 1,163 млн. лева. Сред тях са притежаваните от разузнавача три апартамента - един във Враца и два в София, пет паркоместа в столицата и три къщи в панагюрското село Оборище.
Повод за иска са двете обвинения за присвояване на над 10 милиона лева от Националната разузнавателна служба, докато Киров е неин началник. По тях има и осъдителни присъди, които все още не са влезли в сила. Самото разследване започна през 2012 г. след сигнал от Яне Янев. Тогава политикът обяви публично, че НРС, изглежда, е финансирала ловни излети на бившия президент Георги Първанов с олигарси.
С решение на Софийския градски съд първото заседание по делото за конфискация е насрочено за 10 февруари. По него страна е и бившият подчинен на Киров Димитър Лидарев. За него антикорупционната комисия иска имущество на стойност милион и половина лева.
Според магистрати до февруари се очаква да стартират отново и наказателните дела срещу Киров. По едното за източване на над 5,1 млн. лева от разузнаването подсъдим е и Димитър Лидарев. На първа инстанция Софийският военен съд осъди ексшефа на службата на 15 години затвор, докато Лидарев получи условна присъда, след като в края на делото прави пълни самопризнания. Заради секретните материали информацията как са източени милионите е оскъдна. Според прокуратурата присвояваните пари били представяни като разходи за дейност на службата, която обаче е била преустановена след присъединяването на България към ЕС. Въпреки това всеки месец за нея се харчели суми от порядъка на 80 000 евро или 100 000 долара, но доказателства за разходите няма. Според обясненията на самия Киров той харчил парите при най-висока секретност, но в архивите нямало останали никакви документи за тези разходи. Лидарев признал, че изпълнявал стриктно заповедите на началника си, което включвало изготвяне на фалшиви документи за теглене и отчитане на сумите, които получавал от касата на службата.
По второто дело за източване на още пет милиона от разузнаването Киров получи на две инстанции 10 г. затвор и обжалва пред Върховния касационен съд. По друг процес за издаване на държавна тайна бившият разузнавач номер едно има условна присъда.
Дори и след самопризнанията на своя подчинен Киров продължава да твърди, че е невинен и жертва на политическа поръчка. Пред медии той обяви, че ще представи доказателства за това при обжалването на двете присъди. Възможността на генерала да се оневини бе възпрепятствана заради получен в края на миналата година инсулт. Това наложи временното стопиране на делата. Повод е влошеното здравословно състояние на Киров и невъзможността да се защитава адекватно.
От държавното обвинение моментално обжалваха решението и преди няколко дни върховният съд е уважил протеста. Така двете дела срещу Киров могат да продължат без проблеми.