Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7974862 www.bgdnes.bg

Разгадан е езикът на орангутаните

Ново проучване, ръководено от Университета в Ексетер, Великобритания, и Природната фондация на Борнео, започна да дешифрира гласовите съобщения и жестове на дивите орангутани. Резултатите по същество представляват орангутанско-човешки речник.

В горите на Борнео екипът документира комуникацията на дивите орангутани, особено между майките и техните деца. За период от две години общо 681 часа видеокадри отразяват почти 1300 различни видове комуникационни сигнали.

Реклама

Изследователите идентифицират 11 гласови сигнала и 21 физически жеста, които имат осем конкретни мотива, включително "придобиване на обект" (издаващият звуците иска нещо), "качи се на мен", "искам да се кача върху теб", "качи се", "отмести се", "промяна на играта: да се намали интензивността й", "да се възобнови играта" и "спри". Това се съобщава с различни звуци, включително мрънкане, викове, грачене и подсвиркване. Някои от съобщенията са изненадващо сложни, като например да направят "целувка", като закрият с ръка устата си или поставят листо пред устните си.

Наблюденията на изследователите показват, че младите орангутани са склонни да общуват, използвайки най-вече жестове, докато възрастните еднакво често използват жестове и физическо докосване. Всички обаче обикновено използват гласово общуване, ако другият орангутан излезе извън полезрението. Според проучването около 90% от съобщенията получават отговор или реакция.

"Наблюдавахме орангутани, използващи звуци и жестове, за да постигнат осем различни "цели" - неща, които искат да направи другият орангутан", разказва д-р Хелън Морог-Бърнард, основател на Природната фондация на Борнео и допълва: "Орангутаните живеят най-изолирано от всички маймуни, поради което повечето проучвания са направени за африканските маймуни и не се знае много за жестовете на дивите орангутани. Макар че някои от нашите открития подкрепят това, което вече е установено от проучвания в зоопарковете, други аспекти са нови - и те подчертават важността на изучаването на комуникацията в естествения й контекст".

Ако предишните изследвания започнаха да разкриват тайните на общуването на орангутаните, това проучване е едно от най-изчерпателните прегледи на сложната комуникация на тези животни. Повечето изследователи твърдят, че те не притежават способността да общуват чрез истински "език", въпреки че много видове проявяват сложна гласова комуникация. Тя може да се сравни с езика на човекоподобните маймуни и папагалите. Това е особено интересно за учените, които се опитват да разберат еволюционния произход на сложната човешка реч.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама