Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/8865207 www.bgdnes.bg

Вижте бялото БГ кенгуру!

Албиносчето е внуче на Снежанка, въпреки че е на близо годинка, продължава да се крие в торбата на майка си 

Това е българското кенгуру албинос. За първи път читателите на "България Днес" могат да видят снимки на мъника. Кенгуруто албинос е внуче на Снежанка!
Мистичният сюжет не е част от детска приказка, а завързано родословие в зоологическата градина в Бургас.
Преди няколко месеца в парка край морето се ражда бяло кенгуру, като любопитното е, че неговата майка е сива. Заигравката на природата остава необяснима, както и че в продължение на дълго време малкото кенгуру отказва да излезе от торбата на родителката си и не може да се уточни какъв пол е. Напоследък то събира все повече смелост да се покаже, въпреки че използва всяка удобна възможност да се шмугне обратно в торбата и да се скрие от любопитни погледи.

Реклама


Екзотичният екземпляр е от вида балаби - по-малкият роднина на австралийското кенгуру, което живее в Нова Гвинея и на остров Тасмания. И докато майката е сива, то бащата на бялото кенгуру е албинос. Таткото е първото бяло кенгуру, което се ражда в България преди близо 4 години.


"Той пък се роди от майка албинос, която донесохме от Чехия преди това. Тя се казва Снежанка. Кръстихме я така, защото пристигна при нас точно по Коледа и беше чисто бяла като сняг, както се казва, дойде си с името", обяснява Кръстю Дъбов, който е собственик на зоопарка.
Преди 20-ина години Дъбов купува терен край минно село Черно море (сега квартал на Бургас) и създава овощна градина. Намеренията му са да се занимава със земеделие, но разбира, че това не е неговото призвание. Решава да отглежда пауни и монтира няколко клетки в центъра на овощната градина. Не след дълго мястото се превръща в първата за региона ферма за пауни. Бившият учител започва да разнообразява фауната и неусетно птичата ферма прераства в голям зоокомплекс.


След пролетния бейби бум в зоопарка, когато там се родиха муфлонче, лама алпака, лемурчета, миникозички, носати мечета, бяло еленче лопатар и бели кенгура, сега се очертава и летен. Само два месеца адаптация бяха нужни на чинчилите, които са сред най-новите обитатели тук, за да започнат да раждат и те. На бял свят тази седмица се появиха също така бебета на патагонската мара и щрауси нанду.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама