Тревога в пазарджишкото село Априлци: Бедствие! Чума и COVID ни треснаха в едно

Загробват 13 000 прасета, хората се страхуват как ще оцелеят през зимата
"Бедствие е! По-страшно няма как да стане - чумата избива прасетата, пандемията от коронавирус мъчи хората. Неслучайно най-лошото пожелание е "чумата да те тресне". В точно такава ситуация сме."
Емоционалните думи пред "България Днес" са на кмета на пазарджишкото село Априлци Марин Манолов. Край населеното място загробват 13 000 прасета от местна ферма заради нова поява на африканската чума по свинете. Той обясни, че ветеринарните власти ще решават дали да бъдат избивани и домашни животни, за които има потенциална възможност да са заразени.
"Около 30 души от селото работят във фермата. Ако бъдат съкратени, това означава, че 30 семейства остават без пари за зимата. Страшно е! Чумата заразява прасетата, но се отразява на хората. И коронавирусът се засилва, така че бедата не е само една. Хората имат кредити, отглеждат децата, а и магазини може да затворят. Страхуват се. Истинско бедствие е", заяви със сериозна тревога с гласа Манолов.
Заради африканската чума край селото са разположени пунктове, на които денонощно се дезинфекцират влизащите и излизащите автомобили.
Хилядите прасета са загробени в общински терен на 5-6 километра от Априлци, като по думи на кмета са взети всички необходими мерки да не разпространяват зараза или да тревожат местните хора с миризма.
"Всички животни са обработени с хлорна вар и дезинфектанти, преди да бъдат положени на 6 метра дълбочина. Отделно на всички страни от изкопа е поставен изолиращ материал, за да не се замърсяват почвата и подпочвените води. Всякакви експерти казаха, че мястото е подходящо и няма място за притеснение нито за хора, нито за животни", обясни пред вестника Манолов.
В близкото село Сбор са били умъртвени 40 прасета, като също автомобилите минават през пунктове за почистване.
От вчера сутринта служители на Областната агенция по храните, служители от Община Хисар и полицаи обикалят къщите в пловдивското село Красново. Откритите в дворовете прасета ще бъдат умъртвени по хуманен начин заради откритото и там миналата седмица огнище на африканска чума.
Заради африканската чума у нас през 2019 г. бяха умъртвени над 200 000 прасета (около 15% от всички) и бяха регистрирани 49 огнища на заразата.