Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/10339391 www.bgdnes.bg

Психиатърът д-р Веселин Герев: Смяната на времето е опасна за болните

Да си пренастроят часовете за лекарства, здравите да внимават с шофирането 

КОЙ Е ТОЙ

Д-р Веселин Герев е уважаван специалист по психиатрия, лекува състояния на тревога, безпокойство, напрежение, панически кризи, депресия и безсъние. Завършил е медицина във ВМИ - Пловдив, защитава специалност по психиатрия. Консултант е на ВМА 1999-2001 г. От 2002 г. е психиатър на свободна практика.

Реклама

Разговаряме с него за връщането към зимното часово време. В България ще преместим стрелките с един час назад в неделя (31 октомври) в 4 часа през нощта, тоест от 4 часа ще стане 3 часа.

- Д-р Герев, тази нощ ще върнем стрелките на часовника с един час назад. Одобрявате ли тази практика, за която преди пандемията се заговори, че може да бъде прекратена в държавите - членки на Европейския съюз?

- За съжаление, още продължаваме да въртим часовника по-зле даже от някои африкански народи. На практика плюсове няма. Освен че се връщаме към генетично заложеното за нас време, което наричаме географско или астрономическо. Много е важно мястото, на което човек се ражда, и часовото време, когато се ражда. Всяка една географска област е строго индивидуална. Така се определя цялата психика на човека, която е свързана и със здравето му. Така че това е единственото хубаво - отново ще бъдем в астрономическото време, което ни е заложено в гена като българи. Всичко друго е лошо.

- Как промяната на времето се отразява на психическото ни здраве?

- Дори и здравите хора го понасят зле. Като върнем часовника с час назад, се казва, че ще спим повече. Да, но като си лягате, трябва и да си кажете "вчера по това време беше 21 ч., а сега е още 20". Същото важи за 22, 23 часа... И нататък. На практика сутринта ще ставате един час по-рано, за да отивате на работа един час по-късно Неслучайно много проучвания сочат: в понеделник след смяната на часовото време при здрави хора се увеличават с 50% катастрофите. Особено в следобедните часове, когато се прибирате от работа. Защото по т.нар. старо време те вече са си били вкъщи и се отпускат, а при новото им се налага да шофират. Нещо подобно се получава при трудовите злополуки - увеличават се в края на работния ден. При бутането на часовника с час напред те са в началото, защото тогава психиката на човек още спи. Мога да дам пример - преди две години автобусът София - Слънчев бряг се преобърна точно преди Бургас. Точно по времето, когато предната вечер шофьорът е бил вкъщи и е спал. А инцидентът се случва в понеделника след смяната на часовото време.

- Колко време е необходимо, за да може човек да се пренастрои от старото към новото време?

- Здравите хора се пренастройват в рамките на 4-5 дни. Другият вариант е, ако приемат мелатонин (бел. ред. - хормон, присъстващ в организмите на всички живи същества от водораслите до човека в нива, променящи се във всекидневен цикъл), то тогава се свиква на момента. Смяната на часовото време е изключително тежка за хората, които приемат медикаменти и имат хронични заболявания. И то тези, които приемат медикаменти по три пъти на ден. Защото един час без лекарство влияе много, защото означава директно влошаване на състоянието. Най-критично е за хората, които страдат от сърдечно-съдови заболявания и тези с диабет и неврологични проблеми като паркинсон. Специално при инсулина и лекарствата срещу паркинсон се приемат по 4-5 пъти в денонощието. Забавянето на приема с един час може да доведе до драстично влошаване на състоянието. При диабета, който е социално значима болест и от нея страдат повече млади хора, може да се стигне до резки колебания на кръвната захар и оттам до загуба на съзнание. И това от своя страна да е причината за пътно произшествие или трудова злополука. От паркинсон страдат повече възрастните хора. Примерно мой близък е с тази болест и приема лекарства през три часа. Посъветвах го още от понеделник да изтегля с 10 минути назад приема на медикаменти, за да може в неделя той да е синхронизиран плавно с новото време. В бъдеще хората може да го имат предвид и да го правят, за да не става изведнъж преди местенето на стрелките.

Реклама

- Има ли и други проблеми, които могат да застигнат тялото ни?

- Правено е проучване в Лондонския кралски медицински институт, което казва, че в понеделник след смяната на часовото време между 35 и 50 процента се повишават повикванията към Спешна помощ по повод хипертония, аритмия, инфаркти и инсулти. Това е статистиката и в България. Когато за пръв път преди време заговорих за такъв проблем, ми казваха, че няма такъв. Много е важно да се внимава, особено във вечерните часове, тъй като през последните 6-7 месеца сме я настроили в един момент да се изключва. Затова внимавайте с работа и шофиране в неделя и понеделник след смяната, защото тогава стават най-големите бели.

- Има ли нещо, което можем да направим, за да улесним този часови преход?

- Спасението е мелатонин, който е молекулярният регулатор на новото време и трябва да се приема вечер преди лягане. Веднага нарежда биологичния ни часовник. Казах ви за здравите хора, че е 4-5 дни. При хората с прием на медикаменти, които не ходят на работа или са пенсионери, да изтеглят приема на лекарства с 10 и дори 15 минути, но това трябва да се прави преди смяната.

- Връщането на стрелките не става ли в един изключително неподходящ момент, в който депресивните състояния се засилват и сме на границата между лятото и зимата? Не се ли получава натрупване?

- Някои държави са установили, че това е жесток тормоз върху психиката на хората, от която няма абсолютно никакъв енергиен ефект. При недостиг на електроенергия може да има някакъв смисъл и затова се е правело по време на Първата световна война, когато енергията е трябвало да отива не за крушките, а за добиването на стомана и направата на оръжие. Кому е нужно сега, като при нас дори няма индустрия. В САЩ всеки щат има право да решава дали да мести стрелките. От общо 51 два не местят изобщо. Другите места, на които не се сменя часа, са Троянският и Черепишкият манастир. Там казват, че времето е Божие, а не астрономическо и няма смисъл да си играем с Божията воля, защото от нас нищо не зависи.

Реклама
Реклама
Реклама