Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/10477312 www.bgdnes.bg

Дъвки и близалки схрускват COVID

Учените се активизираха в пандемията 

Бием ваксини, но надеждата е в хапчето 

Дъвки, близалки, хапчета...
Пандемията от COVID-19 активизира учените по света да правят нестандартни открития не само за ограничаване на заразата, но и за идентифицирането й с различни тестове.
Последното любопитно изобретение долетя от САЩ и привлече вниманието на изтормозената вече две години от локдауни и търсене на лекове общественост.

Дъвка, която намалява риска от предаване на коронавирус от човек на човек, разработиха учени от Университета в Пенсилвания, похвалиха се със съобщение от учебното заведение. Там са направили експерименти със слюнка на заразени с коронавируса SARS-Cov-2 хора, добавяйки в опитните образци, отгледани в лабораторни условия, съдържащ се в дъвката протеин ACE2. Установено е, че той помага да се намали вирусното натоварване в слюнката на пациентите.
"Вирусът се разпространява в слюнката и ние знаем, че когато заразен човек киха, кашля или разговаря, вирусът се разпространява и попада в организма на други хора", отбелязва ръководителят на изследването Хенри Даниел.

Реклама


Според учените дъвката ще може да неутрализира вируса в слюнката. Те правят уточнението, че изследването е още в първоначален стадий на проучване. Предстои да бъдат проведени клинични изследвания, за да се провери безопасността и ефективността на дъвката за здравето и живота на хората.
Дъвката не е първото необикновено изобретение по време на пандемията. На фона на масовата ваксинация по целия свят милиони погледи на надежда са насочени към хапче, което да има същия ефект.
През октомври т.г. фармацевтична компания в САЩ подаде документи в Американската агенция по лекарствата и храните да разреши пускането в употреба на хапче срещу коронавируса. Искането идва, след като данни от клиничното изпитване от трета фаза показват, че лекарството, известно като молнупиравир, намалява с около 50% вероятността пациентите с COVID-19 да бъдат хоспитализирани.


"Изключителното въздействие на тази пандемия изисква да се движим с безпрецедентна спешност и това е, което нашите екипи направиха, като подадоха това заявление за молнупиравир до Американската агенция по лекарствата и храните в рамките на 10 дни след получаване на данните", заяви Робърт Дейвис, главен изпълнителен директор на американския фармацевтичен производител.
Прогнозите сочат, че хапчето може да бъде достъпно за американците до края на тази година. От компанията добавят, че активно работят с регулаторните агенции по целия свят, за да подадат заявления за спешна употреба или разрешение "през следващите месеци". Специалисти коментират, че разработването на лекарството е ключово за борбата с пандемията, но уточняват, че препаратът няма да бъде заместител на ваксинацията, която засега остава най-надеждната превенция срещу коронавируса.
Тест "Близалка" (Lollipop Test) е едноетапен метод (без буферен разтвор) за установяване дали човек е заразен. Тестът е особено лесен за използване за деца и хора с физически увреждания. Може да се извършва бързо извън медицински лаборатории, също и по време на домашни посещения, подходящ е за употреба в аптеките и не е необходима рецепта.
През последните седмици у нас популярни станаха и тестовете с плюене, които се превърнаха в средство учениците да могат да влязат в клас. При този тип изследване се плюе 2-3 пъти в малък плик, а след това с капкомер се взема част от слюнката. Тя се поставя в епруветка със специална течност, която реагира на телесната течност. Епруветката се разтръсква добре, за да се смеси хубаво пробата, и след това няколко капки се поставят върху тестова плочка. Резултатът е готов за около десетина минути.
Експерти са категорични, че тестовете за деца са напълно щадящи и са с над 95% чувствителност, ефективността им е сходна на тази на антигенните тестове. Те добавят, че PCR тестът остава най-категоричният метод за диагностика, но ефективността на тези тестове също е достатъчно висока. "Самите тестове са с много висока специфичност и чувствителност. Имаше много изследвания, които показаха, че слюнката също е надежден източник за установяване на вируса, когато има зараза", обяснява директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама