Съдии се смиляват над беглеца Петко Митевски

Забавяне на дело довежда до намаляване на присъда
Бившият главен касиер на "Алфа Банк" изчезна с над 21 млн. лв. преди 4 години
Бившият главен касиер на "Алфа Банк" Петко Митевски, който задигна над 21 млн. лева от банката, осъмна с намалена присъда от Софийския апелативен съд (САС). С 1 година смъкват присъдата на беглеца заради дългото умуване на върховните магистрати.
Апелативните съдии намалиха наказанието на Петко Митевски от 15 на 14 години, но това едва ли притеснява касиера, който още през лятото на 2017 г. се укри и делото продължи без негово участие. До бягството се стигна, след като той остана на свобода срещу "подписка", когато през май 2017 г. градският съд го осъди на 15 години затвор. Два месеца по-късно апелативните съдии поискаха да бъде задържан, но Митевски бе потънал вдън земя и не беше открит. Тогава адвокатът му Георги Варамезов обясни, че не е избягал и дори отишъл да се предаде в полицията, откъдето обаче го върнали, защото още не били получили акта на съда. И до този ден бившият банков касиер е в неизвестност, както и милионите, за чието присвояване е осъден на две инстанции.
Причината за редуцирането на годините зад решетки, които трябваше да лежи отраканият крадец, е, че ВКС се е забавил повече от година в решението си дали да отмени предишната му присъда и да върне делото на САС. Това е довело до сериозно и ненужно забавяне на задочния процес срещу касиера, пише "Лекс".
Митевски е осъден на 14 г. за присвояването на 21,2 млн. лева от "Алфа Банк" в периода от 2008 г. до 2010 г. Касиерът е изнесъл парите на три пъти от банката в чантата си за лаптоп. Той е бил улеснен от липсата на видеонаблюдение и слаб контрол на охраната. За да прикрие кражбата на милионите, Митевски използвал неистински документи, с които удостоверявал, че липсващите пари са изпратени с т.нар. ценни пратки към Главна каса на "Алфа Банк". Чак след две години служители на клона на банката, в който работел Митевски, забелязали съмнителни поредни номера на няколко протокола за изпратените от измамника "ценни пратки".
Тогава веднага е възложена внезапна проверка с броене на парите на Главна каса. Митевски признал участието си, като показал лист с точния размер на липсващите пари и пред ръководството на банката обяснил, че дал милионите, за да помогне на своя близък приятел Петър Цабалас, който обещал да ги възстанови до няколко месеца. От банката се свързали с Цабалас, но той отрекъл да е получавал пари от Митевски. Междувременно, докато банката е водила собствено разследване, ръководителите на "Алфа Банк" в България напуснали страната.
На първа инстанция магистратите от градския съд подчертават, че ръководството на банката е бездействало и дълго време дори не е уведомило за изнесените пари. Тогава съдиите подчертаха, че и разследващите не са се постарали особено да ги открият, Цибалас единствено е бил разпитан един път.
Защитата на Митевски тогава се опита да го измъкне с маневрата, че е щял да върне милионите, даже казал това на шефа на банката. Магистратите не се вързаха и го осъдиха на 15 г. Касиерът обжалва пред САС и бе освободен само с "подписка" през 2017 г. , оттогава Митевски се укрива заедно с парите. Процесът продължи без него и стигна до ВКС, където магистратите умуваха над година дали 15-годишната присъда, потвърдена от САС, трябва да бъде преразгледана. В крайна сметка делото бе върнато на апелативните съдии, които заради загубената от ВКС година с толкова намалиха и присъдата на банковия касиер.
Предстои да се разбере дали защитата на Петко Митевски ще обжалва пред ВКС новата 14-годишна присъда.
Разногласия
На бившия главен касиер е била наложена неправилна забрана да заема сходна длъжност само за 3 години, а имуществото на Митевски е конфискувано само наполовина. САС отбелязва, че в случая минималното лишаване от права трябва да е за 14 г., на колкото е и осъден. Митевски е имал допълнителни вещи, които е можело да бъдат конфискувани, но прокуратурата не е протестирала присъдата в частта с изземането на половината имущество на обвиняемия.