"Топлофикация София" съветва: Градус надолу вкъщи е 6% икономия на енергия

Не поставяйте допълнителни мебели и декорации пред радиаторите, казват от дружеството
Един градус понижение на температурата вкъщи се равнява на 6% икономия на енергия. По тази причина не е препоръчително да претопляме помещенията в дома си.
Това е един от съветите на "Топлофикация София" за разумно потребление на топлинната енергия, за да се радваме на високи температури в апартамента си, без да се натоварва месечната ни сметка.
"Оставете вентилите на средна позиция. При максимално отваряне през цялото време рискувате затварянето на достъпа на топлина в радиатора. Оставете вентилите на втора степен при кратко отсъствие от дома. Така ще поддържате добра температура на помещението и ще го затоплите по-лесно, когато сте вкъщи. Не затваряйте вентилите докрай при дълго отсъствие от дома. Оставете ги на деление "звездичка" и ще поддържате минимална температура без замръзване. Не се стремете да поддържате еднаква температура във всички стаи през сезона. Така не пестите енергия. Не отоплявайте няколко помещения с един радиатор. Така той консумира големи количества енергия", са част от другите съвети на дружеството, които можем да прилагаме през зимните месеци.
Ако искате да проветрите помещение, но да запазите топлината в него, трябва да действате по следния начин - отваряте широко прозорците за 5 минути и завъртете вентила на деление "звездичка". Не оставяйте термостатичния вентил дълго време под прякото действие на студен въздух. Така рискувате той да се отвори автоматично на максимална степен и да консумира голямо количество енергия.
"Не поставяйте допълнителни мебели и декорации пред радиаторите. Те пречат на топлообмена в помещението и се увеличава консумацията на топлинна енергия. За да спестите топлинна енергия, осигурете добро затваряне и изолация на входната врата. Възползвайте се от безплатните източници на топлина като слънчевата светлина. Не спускайте завеси или щори, когато е слънчево. Спуснете завесите или щорите на прозорците през нощта. Така помещенията задържат топлината си по-дълго. Добре е те да не покриват радиаторите, за да не пречат на топлообмена в помещението", добавят от "Топлофикация София".