Климатологът Петър Янков: 15 см сняг за ЧНГ

Синът ми ходи бос сутрин на терасата, настинка не го хваща
КОЙ Е ТОЙ
Петър Янков е управител на метеорологичния офис на ТВ-МЕТ. Роден е на 7 юли 1961 г. в Пловдив. Завършва Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", специалност "Метеорология". Има солиден опит като синоптик във Военновъздушните сили. "България Днес" разговаря с него за времето през коледно-новогодишните празници и как да калим тялото си, така че да сме устойчиви на простудните заболявания.
- Започва голямото пътуване за празниците. Какво време да очакваме?
- Предимно сухо, със сутрешни мъгли и разкъсани облаци ще бъде времето около 24 декември. Като цяло повече облаци ще има в северните райони, но без валежи. Това е най-важното, което вълнува хората, които ще пътуват в празничните дни.
На Бъдни вечер и на Коледа е възможно да превали слаб дъжд и сняг в крайните северозападни райони - в района на Видин. Както и в Добруджа - в участъка между Русе и Добрич. След Бъдни вечер като цяло започва процес на затопляне и в края на коледните празници хората ще се прибират по сухо време, с южни ветрове и топли температури. Така че може да кажем, че ни очаква безснежна Коледа.
- Условия за поледици ще има ли, когато много хора ще бъдат зад волана?
- Не. Понеже няма да вали на 23 и 24 декември, няма да има такива условия. За поледици и хлъзгави пътища има възможност в сутрешните часове в периода 21-22 декември, когато са по-ниските температури.
В столицата на 27 декември температурата ще достига 8 градуса, а в крайните южни райони може да стигне до 12-13 градуса. Това са стойности с 3-4 градуси по-високи от нормалните за декември.
Валежи предимно от дъжд се очакват в периода 27-29 декември. След което на 30 и 31 след временно спиране дъждовете преминават в сняг. За Нова година ще има и сняг в населените места. По-интензивни ще са валежите в северните райони и Дунавската равнина. На 31 декември през деня в западните и централните части на Южна България ще вали сняг. Там ще са по-интензивни и ще се натрупа снежна покривка. Така че всички, които планират прекарване на новогодишните празници на планина, трябва да имат предвид този очакван сняг, който ще създава проблеми за прибирането на 1 и 2 януари, когато валежите ще са спрели. Все пак снежната покривка ще е налична, особено за западната половина на страната.
- Колко голяма ще бъде тя?
- Между 10 и 15 сантиметра в населените места. Другите райони между 5 и 10 сантиметра, както ще бъде в Добруджа. Там е много важно да има снежна покривка, тъй като тя ще има възможност да предотврати измръзване на зърнените култури. Още повече че ще бъде през януари, когато традиционно са най-големите зимни студове.
По планините нова снежна покривка около 20-30 см ще натрупа за радост на любителите на зимните спортиве. А старата, която е от порядъка на 120-130 см над 2000 метра надморска височина ще се увеличи значително. Тогава ще има опасност и за лавини, тъй като снегът бързо ще се натрупа върху старата снежна покривка и ще се създават условия за приплъзване по новия слой сняг.
В дългосрочен план снеговалежи се очакват от 2 януари вечерта до 4 януари, така че новата година ще започне със сняг през първата седмица.
- Ще стигне ли снегът и до Йордановден за леденото мъжко хоро?
- След тези снеговалежи се очаква застудяване, така че може да се очаква студено време на Йордановден и ледени води. Макар че излизаме извън всякакви срокове на прогнозите.
- Бихте ли посъветвал родители, баби и дядовци да изкарват децата и внуците на студено и на снега, за да правят снежни човеци и да се каляват?
- Разбира се! Това е едно приятно изживяване. Сутрин заедно с гимнастиката на моя син той излиза с боси крака на терасата за кратка разходка. След като го правеше като малък, сега забелязвам, че не възприема настинки и е много устойчив на простудни заболявания. Тази разходка по студената тераса сигурно го е калила.
Много благоприятно също е и плуването, стига да се вземат всички мерки да не се изстудяват децата. То също много калява организма, особено в това време.