Христово чудо вдъхновява герб на село

Вярата, водата и виното са символ на Карабунар
Чудото на Христос да превръща водата във вино вдъхнови българско село при изработката на герб.
Карабунар (Пазарджишко) вече има символ, който изобразява черен кладенец, чепка грозде и благославяща ръка.
"Карабунар има емблематично име и въпреки това нямаше отличителен герб, какъвто заслужава и какъвто имат повечето населени места. Това е идея от много години, която едва наскоро успяхме да реализираме. Гербът обединява три характерни символа за селото - специфичното име, традицията и умението в производството на вино и единствената църквата от национално значение на територията на община Септември - храмът "Свети Йоан Предтеча", който е изобразен чрез благославяща десница на Св. Йоан Кръстител", разказа пред "България Днес" кметът на селото Иван Каменарски.
Селото си има и девиз - "Вяра, вода и вино". Каменарски разкри пред вестника, че думите не са случайни и те носят скрито послание, което е вдъхновено от делото на Христос с вяра да превръща водата във вино. Така и местните производители правели вино от вода с помощта на вярата и слънчевите лъчи.
Кметът на Карабунар разказва, че покрай създаването на герба имало дълго дискутиране, тъй като някои хора не искали да се свързва с турското име на селото, което се превежда като "черен кладенец". Но разговорите се оказали изключително полезни и в момента селото се радва на символи в златно (добродетелите) и зелено (надеждата и връзката с природата). Символика има и в чепката с грозде, която е с 12 зърна - това са Христос и апостолите, както и годината и месеците.
"Оттук нататък гербът ще е върху всички документи на селото, а знамена ще бъдат поставени на сградата на кметството. Планираме на входа и изхода на Карабунар да има триизмерни гербове, които да си виждат от преминаващите хора", добави Каменарски.