8 месеца тече разследване за шахтата убиец

Не е ясно кой е отговорен за живота на Людмил
Множество видеозаписи са прегледани и свидетели са разпитани, но няма отговори
Вече 8 месеца тече сложното разследване за шахтата убиец, която отне живота на 16-годишния Людмил на 14 февруари м.г. Младежът бе покосен от оголен кабел, провеждащ ток по рамката на тротоарна шахта на столичния булевард "Иван Гешов". Ще има ли институции, които ще отговарят за това безобразие, или отново обществото ще остане незащитено от колективната тотална безотговорност и виновните институции ще си прехвърлят топката?!
В неделя, на 14.02. м.г., в района на столичната болница "Св. Иван Рилски" тийнейджърът Людмил чака на червен светофар, за да пресече. Младежът е стъпил на улична шахта, намираща се на тротоара на булевард "Иван Гешов". Както си стои и чака, изведнъж пада на земята, покосен от токов удар. Въпреки бързата реакция на Спешна помощ, дошла за три минути, малко по-късно момчето умира във Военномедицинска академия. Причината за токовия удар е оголен кабел, от който протича ток по металната рамка на шахтата. Тогава от ЧЕЗ твърдяха, че нямат отношение към шахтата. "Шахтата не е собственост на ЧЕЗ", заявиха официално от компанията, а главният архитект на столичния район "Триадица" Иван Шишков подаде оставка заради инцидента.
Пред "България Днес" от Софийската градска прокуратура (СГП) казаха, че разследването е изключително сложно и комплексно, което е и причината да се забави вече близо 8 месеца. Забавяне е оказала и смъртта на един от следователите към Следствения отдел на СГС работещи по случая. От разговора стана ясно, че в началото на разследването е имало екип от трима следователи и екип от прокурори, ангажирани със случая. От СГП бяха категорични, че разследването не е спирало и тече с пълна сила. Всеки ден в прокуратурата постъпва нова информация, която отвежда разследването в друга посока, и непрестанно се появяват нови въпросителни. "Постоянно изникват нови въпроси, на които се търсят отговорите от район "Триадица" и други институции", казват оттам.
Към момента има няколко готови експертизи, една от които е на камера от района на инцидента. На МВР е дадена задачата да открие всички видеокамери в този район и от тях да се снемат съхранените записи, които биха били полезни и ключови за разследването. Припомняме, че очевидци тогава твърдяха, че седмицата преди 16-годишното дете да загуби живота си, група мъже са работили в района на шахтата. Информацията засега не е потвърдена, но записите от камерите предстои да го установят. "Количеството записи е огромно и е в интерес на всички да излезе наяве истината", споделят от СГП.
Прокуратурата е направила запитвания до кмета на Столичната община, до ДНСК, до Министерството на здравеопазването и до много институции, които носят отговорност за случилото се.
Дирекция "Общински строителен контрол" към Столичната община и Дирекция "Управление и анализ на трафика" са дали своите отговори на всички запитвания и съдействат на разследването на прокуратурата. Към момента прокуратурата не е получила отговор от Столичен автотранспорт, заместник-кмета на Столична община. Очаква се допълнителна информация от Дирекция "Национален строителен контрол" за поставянето на пешеходен светофар, за който се носеха слухове, че е незаконен.
Предстоят още разпити, търсене на отговори и се чакат заключенията от четири експертизи на записите от камери в района. Ще получи ли Людмил справедливост, или ще завърши като случая с фонтана на площад "Славейков", който по подобен начин отне живота на младия Веселин преди близо 16 г. (виж карето).
1000 лв. глоба за смъртоносния фонтан на "Графа"
На 3 май 2005 г., около 23 ч., младият Веселин потопи ръцете си във фонтана и умря на място от токов удар. Впоследствие бе изяснено, че причината за смъртта му е изгнилата изолация на проводниците, захранващи с електричество изхвърлящата вода помпа и осветлението на дъното на фонтана.
Делото се разглеждаше от Върховния касационен съд четири пъти, като при три от тях съдът го връща на предходната инстанция. Подсъдими за смъртта на мъжа бяха Васил Каменов, изпълнителен директор на пазари "Теменуга", стопанисвали площада, бившият управител на "Общински пазари" Георги Зенгинов и директорът на фирма "Крам комплекс" Симеон Кралев.
В крайна сметка през 2011 г. ВКС призна за виновен и осъди на 1000 лева глоба Васил Каменов, а останалите двама бяха оправдани на всички инстанции.