Учени възраждат ергенския данък

На битка срещу демографския срив със стара песен
Предлагат връщане и на нисколихвения младоженски заем, който да се опрощава при второ дете
Ергенският данък се завръща в битката срещу демографския срив!
Инициативата за добре познатия на по-възрастното поколение метод за стягане на разпасаната младеж и минаването под венчило, преди да са навършили 25 години, добива все по-голяма популярност в онлайн пространството. Петицията за възобновяването на успешния способ е подкрепена от хиляди, а в обществото темата полека придобива все по-отчетлив характер.
В предложения от граждани специален Закон за ергенския данък е заложено да важи за тези от 25 до 50 години, които все още не са се бракосъчетали и нямат деца. Оставена е вратичка за онези, на които здравословни проблеми не позволяват да имат свои отрочета, и такива, които имат починали деца или са вдовец или вдовица, независимо дали вече са създали поколение.
Според онлайн предложенията в обхвата на данъка ще попадната и разведените, които нямат дете.
Инициатива е продължение на идеята за възраждане на ергенския данък от Българската академия на науките и изкуствата (БАНИ) в проекта си "Българска национална доктрина" от 2014 година. Още тогава учените предложиха да се създаде фонд, в който българите, които не са създали поколение след 30-ата си година, да внасят част от работната си заплата. Събраните пари пък след това да бъдат използвани в помощ на държавата за отглеждането на децата, лишени от родителска грижа. Само че възрастовата граница е свалена до добре познатите 25 години вместо 30.
"До 1992 година у нас има такъв ергенски данък. Този данък едни години е бил в размер на 5%, а след това и на 10% от заплатата", обяснява проф. Григор Велев от БАНИ. Целта на този данък тогава е била да се принудят младите да се женят по-рано.
По статистика на Велев преди 60 години средната възраст за сключване на брак е била 20 години. Три десетилетия по-късно тя става 25 години. А през последните години близо половината от съвместно живеещите двойки не са женени. "Много от тях декларират децата си като на самотни майки, за да получават 165 лева помощи", изтъкна проф. Велев.
Ергенският данък е въведен с Указа за насърчение на раждаемостта и многодетство през от 1 юли 1951 г. Той е в размер на 5% върху доходите на всички "неоженени, неомъжени, овдовели, семейни и разведени без деца, на възраст от 21 до 45 г. за жените и до 50 години за мъжете". Указът освобождава онези, които имат загинали деца във Втората световна война или в борбата срещу фашизма. Освобождава и онези, които сключат брак - до 1 година от сключването му, както и до две години от смъртта на дете.
Освобождават се и "учащите се в средните и висшите училища на възраст до 25 години, ако не получават доходи". Задължително е да се подчертае, че родителите, чиито деца са починали, плащат ергенски данък, което е още едно свидетелство за жестокостта на този данък.
В края на 1967 г. данъкът се увеличава двойно със следната норма: "за неомъжените и неоженените над 30-годишна възраст, както и за семейните без деца след 5-годишен брак размерът на този данък да се увеличи от 5 на 10%".
Следва ново драстично покачване на следващата година: "5% за лицата от 21 до 30 навършени години, 10% за лицата от 30 до 35 навършени години и 15% за лицата над тази възраст. Данъкът се събира до навършване на 45 години от жените и на 50 години от мъжете".
Този път семейните се освобождават от този данък до 3 години от сключването на брака, но за пръв път в този данък се освобождават и "родителите, чиито деца са починали или са мъртвородени; слепите, глухите и лицата с установена група инвалидност или установена стерилност. Ако тези лица са семейни, освобождават се от данък и двамата съпрузи".
Също така при второ дете се опрощава през годините на социализма "младоженският заем" от 5000 лв. за ново жилище. През 2008 г. се лансира идеята за връщане на нисколихвените заеми за млади семейства с по-дълъг гратисен период на връщане. Замисълът бе при раждане на първо дете да се опрощава част от кредита, а при второ - още по-голяма част. Дали години по-късно както тази идея в тогавашния й вид, така и ергенският данък ще се завърнат на бял кон, предстои да разберем.
Финансовите стимули на Бай Тошо
Финансови стимули за стимулиране на раждаемостта се раздават с големи шепи от Живковата власт. През годините на развития социализъм преди 10 ноември за първо дете еднократната помощ е 100 лв., за второ дете - 250 лв., за трето дете - 500 лв., а за четвърто и следващо дете - 100 лв.
Изплащат се месечни добавки за деца към заплатите. За първо дете е 15 лв., за второ дете - 30 лв., за трето дете - 55 лв., за четвърто и следващо дете - 15 лв. Месечни помощи има и за деца в размер на 30 лв., които са на майки студентки.
Тънкият момент е, че 500 лв. по онова соцвреме са много пари. Според мнозина - около 5000-6000 лв. днешни пари. Съотнесени към 7 лв. наем за ведомствен апартамент и 5 лв. месечна сметка за ток на четиричленно семейство, всеки може да пресметне колко пари са раздавани като стимули.