Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/10810454 www.bgdnes.bg

Баба Иванка има ток за сефте от 15 години

Светлина в дома на самотна старица

Предстои изграждане на водопровод и тоалетна- подз.

Баба живее без ток в продължение на рекордните 15 години.

Но наскоро е сложен край на пещерните условия и 74-годишната Иванка вече има лъч светлина в живота. Буквално и преносно.

"Отново успяхме да внесем светлина в един малък и доскоро тъмен дом. Разбрахме, че Павлина Петрова и нейни приятели от няколко години се грижат за баба Иванка, която е самотно живееща жена в село близо до Добрич. Те бяха осигурили печка, дрехи, храна и дърва. След като разбрахме, че от 15 години токът е прекъснат, ние монтирахме малка соларна система. Баба Иванка вече ще бъде на светло и няма да вечеря с фенерчето на запалката си", разказаха от фондация "Милостиво сърце", която организира спасителната акция за възрастната жена в един от най-студените месеци през годината.

Реклама

"Тя няма деца. Единствените й роднини са нейните племенници. Преди 8 години й съдействахме за изваждането на лична карта и я записахме на социалния патронаж. Живее в метална барака без ток", споделя наскоро Павлина Петрова. Но чрез намесата на хора с добри сърца 74-годишната жена има шанс по-приятно да преживява януарските вечери.

Засега остават други два сериозни проблема - в имота няма вода и тоалетна, за чието изграждане ще се мисли в бъдеще.

От фондация "Милостиво сърце" са впечатлени как жената успява да оцелява при изключителни тежки условия. Преди няколко години тя е открита измръзнала в бараката си и се налага да бъде транспортирана до болница, но успява да се справи и с това изпитание на живота.

Баба Иванка има нужда от подкрепа и в бъдеще. Ако можете да й помогнете с храна, средства и обзавеждане на дома й, със сигурност усмивката й ще стане много широка. Дърва за огрев също ще са силна подкрепа. От фондацията са се ангажирали в най-скоро време да й занесат радио, тъй като много обичала да слуша новини, но нямала къде да го прави. Възрастната жена има нужда и от печка, тъй като тази, която използвала досега, се развалила и станала неизползваема.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама