Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/10810748 www.bgdnes.bg

Иманяри ровят за съкровището на Лечителя на Левски

Златната тайна все още не е разкрита

Жълтиците на знахаря Неофит Калчев водят търсачи на жълтици край Царева ливада

Къде са жълтиците на Лечителя на Левски йеромонах Неофит Калчев, който в годините след Освобождението се превръща в баща на народната ни медицина и лекува хиляди българи? Край дряновското село Царева ливада, където дълги години живее скромният йеромонах, все още има набези на иманяри.

Реклама

"От десетилетия се говори за скритото имане на Дядо Даскал, както е бил наричан Неофит Калчев в нашия край - разкрива пред "България Днес" Марияна Велева, секретар на Народно читалище "Върбан Генчев - 1924" в Царева ливада. - Знаем, че има хора, които са се опитвали да го намерят, ровено е на различни места в селото. Някои от по-старите жители на Царева ливада споменават за мистериозна карта, която сочи точното място, на което са заровени жълтиците. Истината е, че още докато е бил жив, мнозина са се лакомили за парите на Дядо Даскал, някои са успявали да се домогнат до част от тях. Но ако легендите са верни, тези пари са донесли само беди и нещастия на хората, които са плячкосвали по един или друг начин."

И до днес иманярски групи ламтят за скритото съкровище, но няма информация жълтиците да са намерени. Интересът на златотърсачите се подклажда и от някои фрагменти в стари изследвания на местни краеведи. Известно е, че Неофит не е искал пари от болните. Но повечето от тях, благодарни за това, че Дядо Даскал ги е излекувал, държали да му се отблагодарят кой с каквото може и има. А това са били хиляди хора!

Достатъчно е да се спомене, че когато срещу Лечителя на Левски започват гонения за това, че лекува, а няма диплома за доктор, се вдига истинска вълна в негова защита. Надлежно е документирано, че до Неофит Калчев са адресирани цели 3152 благодарствени писма от излекувани!

През целия си живот Неофит Калчев живее изключително скромно и не се интересува от парите. За разлика от много други негови съвременници, които се опитват да го оберат още докато лечителят е жив. С голяма болка Неофит Калчев пише за това в предговор или послеслов към различните издания на своята книга "Народен домашен лекар".

"Получих писмо от търновския владика да му провода по пощата 1000 лв. подарък - пише Неофит. - Аз му проводих 100 лв. Той ги върна обратно. Втори път ми писа да му възвърна стотях лева, аз си замълчах."

Реклама

И продължава: "В 1917 г. получих три писма анонимни от някои тайни шайки да занеса на Балевския каменен мост 15 000 лева, да ги сложа в една дупка, която са приготвили за тях. Иначе, не ги ли занеса, ще ме бомбардират с осем бомби заедно с дома".

И още: "В 1919 г. получих едно писмо анонимно да занеса на Балевския мост 25 000 лв. В пет дни срок не ги ли занеса, ще ме режат от краката до главата къс по къс. Първите три и това писмо са от един и същи човек...".

Това, че лечителят е разполагал със значителни средства, става ясно и от неговото желание да участва с дарения за различни обществени каузи, които много често са блокирани от местни властимащи.

По данни на уважавания краевед Мойсей Мойсеев, който пише ценни книги за цареволивадския край, Дядо Даскал щедро е раздавал на полза роду. Дарява средства за построяването на чешми и кладенци в Царева ливада.

Една от чешмите, направена от каменен къс, три пъти е разбивана от иманяри, търсещи златото му там. От поколение на поколение се предават разказите за голямата суша през 1912 г., когато пресъхва дори Дряновската река, течаща през село Царева ливада. Това е единственият известен такъв случай досега. Тогава всички наоколо, включително и жителите на съседните колибарски селища, се снабдявали с вода от кладенеца до жп линията, построен от Неофит Калчев.

Местни хора разказват, че външната мазилка на току-що построената жп гара в Царева ливада също е направена с парите на Дядо Даскал. На лично място върху стената поставят паметна плоча с името му. След смъртта на лечителя кметът нарежда плочата с надписа да бъде изкъртена. Когато се взело решение да бъде построено училище в Царева ливада, Дядо Даскал предложил на училищното настоятелство да построи голямо двукатно училище със свои средства, като го обзаведе изцяло.

Но при едно-единствено условие: над входа му да бъде поставена паметна плоча с неговото име, а в коридора пред класните стаи - портретът му. Кметът отказал дарението с думите: "Как не! Паметна плоча, че и портрет. Друго не ще ли тоя калугер?".

В летописната книга на Дряновския манастир е записано, че Неофит Калчев взема участие със значителна помощ при изграждането на източното, представително тогава, здание в двора на манастира. Днес в него са покоите на игумена, хранилището на документите и библиотеката на манастира.

И въпреки всички тези щедри дарения от жълтиците на Дядо Даскал е останало богатство и след смъртта му през 1928 г.

Но тайната за това, къде е заровено имането, още си остава неразкрита.

Книга описва живота на Дядо Даскал

До броени дни от печат ще излезе първата по рода си книга за живота на йеромонах Неофит Калчев от Издателска къща "Труд". След задълбочено изследване на делото на знахаря монах авторите Кристиан Иванов и Борислав Радославов събират както непознати факти и обстоятелства за отец Неофит, така и златните рецепти на билкаря.

Калчев остава в народното съзнание с прозвището си Лечителя на Левски, след като заедно със своя събрат от Преображенския манастир край Велико Търново отец Матей Преображенски-Миткалото създават лековит мехлем, с който успяват да успокоят и заздравят тежка рана на корема на Апостола, останала отворена след операция в Белград по време на участието на Дякона в Първата българска легия.

Цери царица Елеонора,

руският император го позлатява

Съдбата предопределя за Неофит още една важна роля в българската история след тази за спасяването на Апостола на свободата. Той е призован от българския цар Фердинанд I да лекува в двореца втората му съпруга царица Елеонора през 1910 г. от тежка и непозната болест. Задачата пред Неофит изглежда много труднопостижима, защото преди него са се провалили всички светила на медицината, доведени от цяла Европа.

До ушите на цар Фердинанд вече са достигнали хубави думи за книгата "Народен домашен лекар" и той е наградил автора й с почетен диплом, сребърен медал и 100 лв. за успешния му труд.

Отначало иска да разбере каква диагноза са поставили "великите" професори. Нещата са толкова засукани, че даже и дворцовият лекар твърде дълго се двоуми, докато разбере написаното.

Той обяснява с думи прости какво означава поставената диагноза. И Неофит още след първите 2-3 изречения разбира, че има голяма грешка. Моли веднага да пратят човек до Преображенския манастир да вземат всички налични билки, като всяка да бъде поставена в отделен книжен плик, и много внимателно да се доставят в двореца. След месец царицата започва да се чувства по-добре, даже вече сама става от леглото и няколко минути стои седнала на стол.

Самият руски император Николай II също e силно впечатлен от уменията и познанията на българина за лекуването на различни болести. Затова свидетелстват хора от дряновското село Царева ливада пред местния краевед Мойсей Мойсеев. До ушите на руския пълководец стигат разказите на хората за спасени руски генерали и войници от йеромонах Калчев.

Императорът изпраща 100 златни рубли и две благодарствени грамоти на духовника билкар. Години по-късно стари хора от Царева ливада разказват, че едва след като вестта за императорските грамоти е станала достояние на обществото, най-после Неофит Калчев получил от българските власти официално разрешение да приема болни.

Реклама
Реклама
Реклама