Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/10835707 www.bgdnes.bg

Разкриват загадка под Малтепе

Първо ще укрепят могилата, после ще копаят 

Има някаква аномалия, но не знаем какво е, казва доц. д-р Костадин Кисьов 

Аномалия в земята под Малтепе са засекли изследователските уреди.

Това съобщи пред "България Днес" директорът на Археологическия музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов, който ръководи от самото начало разкопките в могилата край село Маноле.

"Загадка е какво има отдолу. Уредите показват сектор с различна плътност от тази на могилата - може да е камък, да е сериозен пласт глина или нещо друго. Това е много интересен обект, тъй като основите му са дълбоко в земята", каза още пред вестника археологът. Той призова да не се бърза със заключенията и да не се търси сензационност, докато не започнат разкопките, които ще покажат какво точно има под Малтепе.

Реклама

"Преди време започнахме да копаем от южната страна и достигнахме до 4 метра под кота нула. Но тогава започна да извира вода и трябваше да прекратим работа. Сега надеждата ни е да пробваме от северната страна и да достигнем на по-голяма дълбочина", разясни доц. д-р Кисьов.

Преди да продължат разкопките, ще се работи по проекта за реставрация и консервация на хълма. "Идеята е да укрепим кулата, защото е висока 23 метра и ако продължим да копаем, може да се срути", добави ръководителят на разкопките.

През февруари част от масивната постройка рухна. Срутеното беше на площ 30-40 квадратни метра, а причината бяха проливните дъждове.

Най-популярната версия е, че римският император Филип I Араб е погребан в уникалната в цяла Европа пирамидална гробница. "Грандиозната структура отговаря единствено на статута на висш провинциален управител, надяваме се, римски император", заявява с възторг един от най-добрите епиграфи у нас Николай Ширанков. Филип Араб е едни от т.нар. Войнишки императори през епохата на криза в Римската империя през III век. Роден е през 204 г. в бедуинския лагер Шахба, на 55 мили югоизточно от Дамаск.

Стилът на конструкцията на подобен тип гробници е характерен за източните частни на Римската империя. Това говори, че погребани в тях са хора, свързани с Изтока, какъвто е Филип Арабина. Установено е вече, че всички материали от могилния насип и от ямите около него са от края на II - началото на III век след Христа.

Могилата Малтепе е описана от създателя на българската археологическа наука Карел Шкорпил още в края на XIX в. като най-голямата могила на Балканския полуостров.

Реклама
Реклама
Реклама