Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/10835770 www.bgdnes.bg

Астрономът Никола Петров пред "България Днес": Слънцето ще изригва, но няма място за паника

Петната по звездата са много, но това е нормално, добави директорът на "Рожен" 

"Слънцето може да изригва и да има магнитни бури, но това са явления, които сме преживявали, и затова няма място за паника."

Реклама

Това заяви пред "България Днес" астрономът д-р Никола Петров, който е директор на Националната астрономическа обсерватория "Рожен".

Изказването му е по повод появилата се информация, че от днес вечерта мащабът на геомагнитната активност ще се повиши рязко от 2 пункта на 4. Според разпространените данни индикаторите ще се задържат на тази стойност поне три дни, а магнитната буря ще отшуми едва вечерта на 12 февруари (събота). В останалите дни ще се наблюдава относително спокойна геомагнитна обстановка, при която силата на геомагнитната активност ще варира от 1 до 2 пункта.

"По Слънцето има много петна, което означава, че вероятно ще има изригвания. Но те са нещо нормално за слънчевия цикъл, който върви към своя максимум. Чудя се как някой си мисли, че може да предскаже избухване? Единственото, което можем да направим, е да видим, че Слънцето изригва, и да изчислим след колко време можем да очакваме магнитни бури на Земята. Ако някой ви направи прогноза за слънчевите изригвания и магнитните бури за месец напред, трябва да знаете, че това е пълен абсурд", коментира пред вестника Петров.

Според директора на Националната астрономическа обсерватория "Рожен" такива прогнози са много вредни, защото хората веднага си отбелязват дати на календара и в тези дни си внушават, че ги боли главата и не се чувстват добре. "Магнитните бури са лоши за комуникациите и електричеството, но нямат такова вредно влияние върху хората", посочи още астрономът.

"Научно доказателство, че слънчевите изригвания влияят на хората, няма. Смята се и това е само хипотеза, че 7-8 процента от хората биха могли да се влияят. Става въпрос за такива с кардиологични проблеми и влошаване на състоянието на нервна почва. Има изследване в САЩ, че по време на максимума на слънчевата активност се увеличават катастрофите, но това също е трудно доказуемо. Също така слънчевите изригвания не са еднакво силни за цялата планета, като на места достигат повече заредени слънчеви частици, а до други - не", добави експертът.

Реклама
Реклама
Реклама