Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/10975861 www.bgdnes.bg

Нахлувания и жени водят до войни

Операция "Вайс" променя Европа 

Атентат дава началото на Първата световна 

Изправени сме пред нова война в историята на човечеството, след като руският президент Владимир Путин обяви, че напада Украйна, защото няма как по друг начин да защити страната си. Поводите за въоръжените конфликти са различни и "България Днес" ще ви разкаже как започват някои от най-запомнящите се войни в историята - нахлувания, атентати и други.

Светът и по-специално Европа се променят завинаги на 1 септември 1939 година. Тогава нацистите нахлуват в Полша, което дава начало на Втората световна война. След нейния край Старият континент никога няма да бъде същият.

Реклама

Полска кампания на Вермахта, наричана още операция "Вайс" (в полската история е прието названието - "Септемврийска кампания"), е мащабна военна операция на въоръжените сили на Германия и Първата словашка република. Резултатът от нея е, че територията на Полша е окупирана напълно, полската армия е разбита, а територията на страната е анексирана от СССР и Райха.

Според немската пропаганда войната започва уж заради отказа на Полша да предаде на Германия свободния град Данциг (Гданск) и да й предостави правото да построи екстериториални транспортни магистрали за Източна Прусия. Според самия Хитлер "става дума за разширение на жизненото пространство и осигуряване на снабдяването, както и за решение на балтийския проблем". На войната срещу Полша се гледа като на първи етап от борбата за световно господство. Успешното завършване на войната с Полша значително би подобрило позициите на Германия спрямо европейските й съперници - Англия и Франция, които в лицето на Полша биха загубили своя съюзник на изток.

На 1 септември 1939 г. в 4,45 ч, в съответствие с операция "Вайс" ("Бяло") Луфтвафе нанася удари по летищата, комуникационните възли, икономическите и административните центрове на Полша. Германците не действат на големи формации, но покриват огромен периметър. Немският линеен кораб "Шлезвиг-Холщайн", предварително пристигнал в района на полското крайбрежие, открива огън по полуостров Вестерплате. Сухопътните сили на Вермахта преминават границата малко преди 6 часа същата сутрин. Концентрацията на предните полски пехотни сили не позволява да водят ефективни отбранителни сражения срещу моторизираните и бронетанкови дивизии на противника. По тази причина 40-те обикновени пехотни дивизии на германците имат несъществен принос за успешната окупация за сметка на 6 танкови, 4 леки (моторизирана пехота с по два танкови дивизиона) и 4 моторизирани дивизии.

Непосредствен повод за започването на Първата световна война е атентатът в Сараево на 28 юни 1914 година, при който сръбски терорист убива австро-унгарския престолонаследник Франц Фердинанд, но конфликтът има по-дълбоки причини, водеща сред които е империалистичната политика на Великите сили. Военните действия започват с германско настъпление в Белгия и Люксембург, австро-унгарско настъпление в Сърбия и руско нападение срещу Прусия.

След друга инвазия започва войната в Персийския залив. Тогава Ирак нахлува в Кувейт през август 1990 г. Основната цел на командосите, разположени на хеликоптери и лодки, е да нападнат столицата на Кувейт, докато други части превземат летищата и двете авиационни бази. В подкрепа на тези звена иракската армия изпраща 2 ескадрили хеликоптери, чиято най-важна мисия е транспортиране и подкрепа на иракските командоси в столицата и впоследствие да подкрепи сухопътните войски. Въпреки че Ирак разполага войските си по границата месец преди нападението, кувейтските въоръжени сили не са в бойна готовност. Резултатът от войната е убедителната победа на коалиционните сили, които изтласкват иракските сили от Кувейт на цената на минимални жертви.

В резултат на неспазените условия, определени с резолюция от Съвета за сигурност на ООН за изтегляне на иракските войски от кувейтската територия, на 17 януари 1991 започва операция "Пустинна буря". В нея вземат участие 230 000 американски военнослужещи.

Реклама

По нареждане на президента Джордж Х. У. Буш е извършена една от най-масираните бомбардировки в историята, като целите са военни обекти в Ирак и Кувейт. Започва същинската война - коалиционните сили успяват да изтласкат иракската войска извън столицата само за 4 дни. Армията на Саддам Хюсеин е победена и принудена да се изтегли, тогава запалва над 700 петролни кладенци в северните части на Кувейт и така предизвиква една от най-страшните природни катастрофи на ХХ век. На 100-ния час след началото на войната президентът Буш обявява примирие и на 6 април 1991 г. е сключен мир.

Корейската война (1950-1953 г.) започва с нападение над Юга от страна на Ким Ир Сен, който се надява по военен път да обедини Корея в една държава, управлявана в духа на комунистическата диктатура. В отговор Съветът за сигурност на ООН взема решение да подпомогне южнокорейците. В обстановката на политика на бойкот, предприета от СССР, ООН с решаващото участие на САЩ контраатакува и отблъсква войските на Северна Корея до границите на Китай.

Впоследствие нито една от страните няма сигурно надмощие и войната се води с променлив успех за всяка от тях до формирането на 2 корейски държави с ясни граници, разделени от 5-километрова демилитаризирана зона. Мирен договор между САЩ и Северна Корея все още не е сключен въпреки желанията на последната. Примирието, с което е сложен край на военните действия, става възможно, след като през 1952 г. става ясно, че САЩ няма да могат да използват ядрено оръжие, за да съкрушат силите на СССР.

Понякога до война се стига и заради жена. Според легендите Троянската война е водена между град Троя в Мала Азия и ахейската войска. Войната започва, след като троянецът Парис отвлича Хубавата Елена, жената на спартанския цар Менелай. В по-модерни времена войната се е смятала за мит, но през 1870 г. Хайнрих Шлиман открива развалини във въпросната област, които впоследствие са приети от археолозите за остатъци от древна Троя. И така Хубавата Елена става все по-реална.

Реклама
Реклама
Реклама