Ендокринологът д-р Радослав Тошков: Не пийте йодна тинктура, може да изгорите хранопровода

Здравето зависи от здрава имунна система, консултирайте се с лекар
Кой е той
Д-р Радослав Тошков е роден през 1967 г., женен, с две деца. Завършил е Медицинския университет в София. Работил е в сферата на психиатрията, кардиологията. Повече от 25 години е специалист по функционална медицина с опит в алтернативните методики на диагностика и терапия. В момента д-р Тошков лекува с различни методи на детоксикация на организма и диагностицира с точност заболявания, още непроявени във физическото тяло на човека.
- Д-р Тошков, в момента у нас не се съобщава за повишени радиационни нива, но някои хора вече са се презапасили с калиев йодид на таблетки и дори вече го пият. Колко опасно е това и защо?
- Много бих искал да внеса спокойствие сред вашите читатели. От една страна, превенцията е разумно действие, но когато се прави вследствие паника и без да е балансирана с оглед индивидуалния статус на индивида, може да доведе до сериозни нежелани ефекти. Предозирането с йод крие сериозни опасности, особено когато има диагностицирано автоимунно щитовидно заболяване, а и в тялото ни има или постъпва достатъчно естествен йод от храната. Но трябва да споменем, че както предозирането, така и дефицитът на йод е със сериозни негативи. Известни са ендемични области, в които населението често развива йод дефицитно уголемяване на щитовидната жлеза, известно като гуша.
- Ако се случи да се появи радиационен облак у нас, този тип таблетки преди това ли се пият или след? Как можем да се защитим и с какво при евентуалната подобна атака?
- Точната дума е "не дай си Боже", защото с каквито и таблетки да се запасим, не бихме могли да избегнем радиацията и следите от нея остават в почвата стотици години. Надявам се, да получаваме правилната информация и навреме при евентуален риск, но в момента информационната спекула е огромна, което има по-сериозни щети върху психиката на хората. Относно защитата най-важното е да ограничим експозицията, на която може да бъдем изложени, а именно въздух, вода и храна. Активирането на усилена детоксикация, алкализация и свързване на радиоактивните елементи, преди да са попаднали в жизненоважните системи, е с приоритет при защитата ни. В този момент е необходимо да приемаме глутатион, който е най-мощният вътреклетъчен "чистач", селен, NAC (N-ацетил цистеин), витамин С и D3, пробиотици, биологичен йод (келп или калиев йодат) и алкална вода между храненията ни. Наред с това да не се подценяват физикални методики като сауна, вендузи, Red Light Therapy, контрасни душове, йонна детоксикация и други.
- Разкажете за йодната тинктура, тя защо не бива да се пие?
- Класическата йодна тинктура е 5% калиев йодид със 70% етанол и пречистена вода. Основното предназначение на йодната тинктура е за външна дезинфекция и в много редки случаи вътрешно, и то с много голямо внимание при приложението й. Много е голям рискът от изгаряне на хранопровода при вътрешен прием или дихателните пътища при инхалация.
- Голяма част от населението, особено жените, страдат от проблеми с щитовидната жлеза. Йодът при дишане попада в организма и се натрупва в щитовидната жлеза. Ако се приеме таблетката в подходящо време - когато радиационният облак е над главата ни, жлезата се напълва с йод и не натрупва радиоактивност. Но как се случва получаването на тези таблетки, ако те не се купуват от аптеките, а се раздават? Трябва ли да се запасим с такива таблетки предварително?
- Това е закономерният механизъм, който йодът би имал като противодействие, но както обясних горе, вероятността да се активира хиперфункция на щитовидната жлеза или още по-рисково - автоимунен процес, е много голяма. Без да всявам стрес, искам да подчертая, че щитовидната жлеза не е единственият орган, който би пострадал при радиационна токсичност и затова, ако имаме идея да защитим тялото си, то прочетете препоръките, които дадох по-горе. В детството ни даваха профилактично таблети с калиев йодид, но както знаем всички, от години тази профилактика е зачеркната под претекст, че се консумира йодирана сол.
- Според доц. Джунова, рискът за хората над 40 години и възможността да развият някакъв тумор на щитовидната жлеза вследствие на радиация на практика е по-нисък, отколкото вредата, която може да нанесе даването на таблетките. Как хората тогава сами да си сложим дозата за употребата на тези таблетки?
- Дозирането на добавка с йод трябва да става много разумно, като се започва от фамилна анамнеза и предходни заболявания, както и лабораторно изследване на щитовидните хормони и антитела. При всички случаи, дори да го правите профилактично, е желателно да не се приема повече от 150 мкг калиев йодат на ден.
- Каква е разликата между таблетките калиев йодид и калиев йодат? Има ли хомеопатични лекарства, на които да разчитаме при радиация и да си ги закупим от аптеката?
- Това, което различава двете соли на калия, е тяхната устойчивост, откъдето произлиза и ефективността, т.е. счита се, че калиевият йодат е малко по-ефикасен при радиоактивна токсичност.
- Напоследък хората са изложени на изключителна тревожност поради факта, че войната е съвсем близо до нас. Какво бихте ги посъветвали - да взимат ли хомеопатични успокоителни и кога да се обърнат към по-силните такива?
- Факт е, че след две години ковид офанзива върху психиката на населението тревогите за евентуална война идват в повече на много хора с лабилност. Моите препоръки са строго индивидуални, но за тези, които са дебалансирани, е желателно да подпомагат нервната система и съня си с ГАБА, пасифлора, C и В витамини и дори течен мелатонин.
- Освен с тревожността от конфликта с Украйна хората се притесняват и от коронавирусните инфекции, които продължават, макар и в затишие. Как да се защитим от тях?
- Надявам се, че повечето хора са отчели, че здравето на имунната система е фундаментът на здравето и именно тя може успешно да противодейства спрямо всяка вирусна разновидност, като коронавирусът не прави изключение. Здравата имунна система изисква подкрепа много преди поредния стрес върху нея и така съветвам моите пациенти. Пациентите с имунно компроментиране (автоимунни заболявания, алергии, диабет, инсулинова резистентност и др.) имат нужда от непрекъснати и специфични грижи, като те започват задължително с промени в начина на живот и хранене.
- В момента има и бум на алергиите, кои храни ги създават?
- Алергиите и непоносимостите, било то към храни или други субстанции, са проява на компрометиране на имунната система. Израз на този дисбаланс е остра или маскирана нетолерантност, като второто е масов проблем, но поради естеството на проявление. Така недиагностицирана или маскирана нетолерантност може да бъде причина за чести боледувания, наднормено тегло, хронични болки, автоимунни процеси, кожни проблеми и т.н. Нетолерантността е индивидуално обусловена, но най-често се свързва с мляко и млечни, глутен, яйца и ядки. Регулирането на тези реакции изисква целенасочени и продължителни действия и поради това е желателно, преди да започнете елиминации, да сте извършили правилната диагностика.