100 бона на кмет ще плаща прокуратурата за незаконно обвинение

Веселин Найденов окончателно спечели дело за неимуществени вреди
Над 10 години не могат да докажат, че е извършил престъпление, разследването рухва
100 бона обезщетение ще плаща прокуратурата на Република България (ПРБ) на бившия кмет на община Белово, област Пазарджик, Веселин Найденов за незаконно обвинение, продължило над 10 години. Това реши Върховният касационен съд преди дни, като не допусна исканото от обвинението преразглеждане на обезщетението, присъдено от Апелативния съд в Пловдив.
Миналата година Найденов осъди прокуратурата за незаконно обвинение, влачило се над 10 г. Заедно с обезщетението прокуратурата остава длъжник и за изплащане на законната лихва за морални вреди от януари 2016 г. до окончателното плащане на компенсацията.
Обезщетението за неимуществени вреди в размер от 100 хилядарки най-напред бе присъдено от Окръжения съд в Пазарджик, чието решение м.г. бе потвърдено от Пловдивския апелативен съд. Тогава апелативните магистратите в града под тепетата приеха, че 100 000 лв. е "най-адекватен паричен еквивалент на претърпените неимуществени вреди от Найденов - влошеното психическо здраве, личните и професионалните притеснения в качеството на съпруг и родител, на кмет, на политическо лице и на адвокат, финансовите затруднения, широкото медийно отразяване на делото". Това пише в мотивите на Апелативния съд в Пловдив. Съдиите отхвърлиха претенция до пълния размер от 500 бона, поискан от бившия кмет.
Злополучното обвинение срещу Найденов започва през юни 2003 г. и финишира катастрофално на 15 януари 2014 г. То се води за ощетяване на пазарджишката община Белово с 250 хилядарки след неизгодна продажба на 4000 дружествени дяла от капитала на общинската фирма "Белтранс" на "Беллес ИК" на 11 март 2001 г. Това са представлявали 80% от капитала на дружеството, което не е престъпление според магистратите.
За този период от над 10 години в Пазарджишкия окръжен съд са образувани 6 дела от общ характер. Делото е прекратявано и връщано на Окръжната прокуратура цели три пъти за отстраняване на съществени нарушения. Освен това три пъти е връщано от Апелативния съд за ново преразглеждане. След внасяне на обвинителния акт срещу Веселин Найденов за осми път Окръжният съд изпрати делото до Върховния касационен съд за определяне на компетентен съд. Производствата са прекратени през 2013 г., защото обвиненията срещу Найденов не попадат в категория "престъпление" според магистратите на всичките инстанции, през които е преминал казусът.
След решението на Апелативния съд в града под тепетата жалби за преразглеждане подадоха и бившият кмет Найденов, който смята, че за преобърнатия му живот прокуратурата дължи по-голямо обезщетение, а тя пък рутинно оспорва всяко обезщетение, присъдено за незаконни действия на нейните служители.
Защитата на Найденов постави общо пет въпроса пред ВКС за отражението на незаконното обвинение върху обществения и върху професионалния живот на лица, упражняващи определени професии (магистрати, адвокати и др.), при които очакванията и изискванията на обществото към тях за почтеност и спазването на законите са изключително завишени, а по тази причина незаконните обвинения нанасят по-тежки вреди на пострадалите, пише сайтът дефакто.
Преди дни ВКС отказа преразглеждане на размера на обезщетението и се съгласи с това, което е постановено от Окръжния съд в Пазарджик и впоследствие потвърдено от апелативните магистрати в Пловдив. "По всеки казус, с оглед обстоятелствата по делото, съдът следва да преценява действителното отражение на незаконното обвинение във всички сфери на живот на подсъдимия, на неговото лично и професионално достойнство и чест", посочва върховният състав в мотивите за решението си. Прокуратурата трябва да изплати на Найденов обезщетение в размер на 100 бона за незаконното обвинение, точило се над 10 години. Решението е окончателно.
Заключение на ВКС
В заключение върховните магистрати напомниха, че самото осъждане на прокуратурата като процесуален заместител на държавата да заплати това обезщетение има основно възстановяващо действие - предвид моралния, а не имуществен характер на процесните вреди, произтекли от съответното незаконно обвинение.