Председателят на Сдружение "Български музеи" Борис Хаджийски: В музеите е истината за Альоша

С малки заплати не можем да задържим учените си
Борис Хаджийски е директор на Регионален исторически музей - Пазарджик. Също и председател на Управителния съвет на Сдружение "Български музеи". От 2015 година членува в Българско-американската комисия за опазване на културното наследство на България.
- Заради войната в Украйна се разгоря сериозна полемика имат ли място у нас Паметникът на съветската армия в София и на Альоша в Пловдив и други градове. Какво мислите за тези спорове в обществото ни?
- Мисля, че това е политическа тема и не е работа на музейните работници да взимат страна. Аз няма да бъда полезен с мнението си. В музеите има достатъчно информация за събитията, всеки, който се интересува, може да дойде, да научи, да пита и да прецени за себе си.
- Как се справят музеите в кризата, имаше дори опасност да спрете дейността си?
- При четири пъти по-висока цена на природния газ по фактура как да се справяме? Но не е само това - ами заплатите? Не можем да ги мръднем нагоре и хората започват да оттичат към други сфери, най-вече към образованието. Стартова заплата на млад специалист в по-малките музеи е 750-800 лева. А това са специалисти с висше образование, с владеене на езици, как да ги привлечем и задържим? Музеят в Пазарджик поне е регионален, та имаме някакво държавно финансиране и стартовата ни заплата е 900 лева. А на учителите през миналата година стартовото възнаграждение бе 1260 лв., а сега ще се увеличи с още 200 лева. За нас остава да гледаме как хората ни напускат и няма да може да си вършим дейността като музеи.
- Музеите не са само сгради с някакви неща, изложени вътре, но какви още дейности извършвате? Много специалисти работят по различни проекти и дейности, нали?
- Точно така, музеят не е само изложбата. Има много, много други дейности, които трябва да бъдат извършвани. Но това е работа, която не се вижда от широката общественост и хората си мислят, че само пазим витрините да не ги пипат децата.
- Как се отразява повишаването на цените на енергията и на всичко на работата извън изложбените помещения?
- Аз казвам, че музеят е абстракция и ако няма хора, които да работят, то той се превръща в нищо повече от склад за ценности. Нашите служители и учени съхраняват, изучават, изследват и популяризират културното ни наследство. Било чрез изложби, конференции, научни трудове и дигитализация, която да достигне до максимално широка аудитория.
Ако ги няма тези специалисти, тогава какво правим? Без тях ние не може да опазим културно-историческото си наследство, което е изключително богато.
- Музеите на практика разчитате на държавно финансиране, някои и на общинско ли, или търсите и други източници и дейности?
- Другото финансиране освен държавното е от входни билети, от продажба на научнопопулярна литература, беседи и сувенири. Но в последните две години, покрай мерките срещу пандемията, тези приходи рязко намаляха. Посетителите през 2019 г. бяха с голяма разлика повече от следващите две. Парите, за които говоря, не можаха да влязат в касите. Данните показват, че някъде към 5,7 милиона лева са влезли в музеите през 2020 г. по-малко в сравнение с предходната. Още не са излезли тези данни за 2021 г., но очакваме пропуснатите суми да са от същия порядък, което ще рече, че за последните две години в музеите не са влезли към 11-12 милиона лева.
Казахте за държавното финансиране, но ако го няма него, то няма да има музеи в България. Държавата трябва да се грижи за съхраняването на историята и традициите на българите. Музеите не само учим на история, но и възпитаваме, всеки музей си има програми за ученици. Ако щете, учим ги как да правят сурвачки, обредни хлябове, да боядисват яйца за Великден, как да правят мартеници и други неща, които са свързани с обичаите и бита на българския народ. Това са традиции, обичаи, които трябва да бъдат съхранявани живи, за да ни има като нация. Като няма музеи, това наследство се губи и остават само складове.
- Все пак успяхте да се преборите за увеличение на финансирането, нали?
- Мъчно ми е, обидно ми е! С много усилия се преборихме за едни 12 милиона лева допълнително. Но ние искаме 29 милиона за всички музеи. Ние сме 174, като има и някои ведомствени, например към МВР, отбраната, църквата. Но се пропуска немалката подробност, че тези 174 музея имаме много обекти. Например ние в Пазарджик стопанисваме освен централната сграда и къща "Константин Величков", етнографски музей, чиито сгради са на над 170 години, представяте ли си как се поддържат те, а са и с национално или регионално значение. Да не говорим за разкопките и други дейности на терен, които се извършват. Не само от нас, повечето участват в такива. Има музеи, които имат по 10-15 обекта, към които поддържат експозиции. Как да се грижим за тях, ако няма държавно финансиране...