Проф. Николай Витанов: Бием Омикрон, ако заразените са под 1000

Пристигащите украинци не вдигат заболеваемостта, категоричен е математикът
Омикронът ще бъде победен, ако броят на заразените се задържи под 1000 души на ден. Това съобщи математикът от БАН проф. Николай Витанов, който обяви, че спира с прогнозите за следващите две седмици.
"Под 1500 случая на ден дифузното разпространение почва да изчезва. Задържим ли под 1000 случая на ден, вероятността да се справим с модифицирания Омикрон е много голяма. Къде сме по тоя път, можете да се ориентирате и сами. Още не сме в безопасност", очерта ситуацията с пандемията Витанов. По негови думи, както е било прогнозирано, смъртността също спада.
"Няма суперпожар, като 14-дневната заболеваемост все още спада. Базовото репродуктивно число е 0,99. Все още е под 1, което означава, че обхватът на заразата продължава да се свива. Това е добре. Здравната система продължава да се разтоварва. Няма хаос и препълнени болници и продължават да се освобождават легла, които се прехвърлят за други нужди", добави математикът от БАН.
Според експерта бежанската криза засега няма да окаже негативно влияние върху ситуацията с пандемията у нас.
"Пристигащите украинци не вдигат заболеваемостта, както бе прогнозирано. Горната граница е до 100 000 украинци, идващи на месец, няма да повлияят съществено на заболеваемостта", каза още професорът. И допълни: "Зеленият сертификат падна. Забележете - точно в указания срок, за който знаехте един месец предварително. Обещаната ви предсказуемост е налице", акцентирайки върху вчерашната отмяна на изискване на документ за достъп до обществени места.
"България Днес" потърси експерти да коментират дали новият вариант Делтакрон (комбинация от Делта и Омикрон) ще настъпи към България, как ще се развие, но отказа с мотива, че е трудно да се говори за него. Причините - още няма достатъчно информация за него и не е регистриран случай в нашата страна. Добрата новина е, че няма данни за промяна в епидемиологията на този комбиниран вариант, който преди дни официално беше регистриран в САЩ и Европа.
Хипотеза: нова вълна наесен
"Може да дойде нова вълна на епидемията от COVID-19. Трудно е да се прогнозира отсега за наесен, но мисля, че е възможно."
Това каза имунологът и алерголог акад. Богдан Петрунов, като уточни, че случаите в световен мащаб намаляват.
Експертът посочи, че в много европейски страни започва поставяне на втора бустерна доза от ваксините срещу коронавируса. Препоръчително е да са минали 5-6 месеца от първия бустер, обясни имунологът.