US генерали редовно ни хвалят

Понякога визитите им са тайни
Шефове на ЦРУ и ФБР и на командването на НАТО гостуват у нас
Само преди дни за първи път на посещение у нас беше министър на отбраната на САЩ - Лойд Остин.
Около визитата му имаше много въпросителни, тъй като се появи информация, че той ще се опита да убеди България да изпрати на Украйна зенитни ракети С-300, които президентът Володимир Зеленски поиска. "Файненшъл Таймс" припомни, че България разполага с противовъздушните ракетни системи С-300 от времето на Съветския съюз, с които са обучени да работят и украинските военни. Властите у нас обаче бяха категорични - България няма да изпраща въоръжение на Украйна и ще помага само с хуманитарна помощ. Въпреки това Лойд Остин заяви, че приветства всичко, което правим, и хуманитарната помощ, която предлагаме. "Приветстваме България за лидерството. Нашето партньорство никога не е било толкова силно", каза още министърът на отбраната на САЩ.
Не за пръв път високопоставени представители на САЩ в сферата на сигурността гостуват в страната ни и това е напълно естествено предвид партньорството ни в НАТО. Точно преди 10 години - през юни 2012 г., бившият шеф на ЦРУ ген. Дейвид Петреъс пристигна в България. Като бивш началник на Централното командване на САЩ и на коалиционните сили в Ирак и Афганистан той изрази искрената признателност за внушителния принос на България в тези страни. Той дал висока оценка на способностите на българските части, с които е служил в тези мисии, както и на Балканите.
Преди десетилетие от американското посолство у нас обясниха, че Петреъс си е тръгнал "дълбоко впечатлен от цялостната визия, представена от президента и министър-председателя". Тогава на тези постове бяха Росен Плевнелиев и Бойко Борисов.
В края на май 2010 г. на визита у нас дойде тогавашният шеф на ЦРУ Лион Панета, който впоследствие стана министър на отбраната на САЩ. Неговото посещение беше шумно отразено. Той самият даде изявление след срещата си с Борисов и Цветан Цветанов, който по това време беше вътрешен министър.
Заради всички въпроси около срещата му с Леон Панета Борисов обвини тогава БСП, че му завиждат за контактите и уважението, с което се ползва пред чуждите служби. Припомни, че малко преди това в Лондон освен с премиера се е видял и с шефа на МИ-6. А бившия МВР шеф Румен Петков посъветва да се върне към първите си дни като министър на вътрешните работи и да се сети, че е поискал от Борисов да задейства всичките си връзки и да отиде в Щатите.
Преди 6 години Панета издаде у нас автобиографията си "Достойни битки". В изданието разказва от първо лице за ръководената от него операция "Джеронимо", при която е ликвидиран враг номер 1 на Америка Осама бин Ладен.
Пак преди около десетилетие директорът на DEA (Агенцията за борба с наркотиците на САЩ) Мишел Лионхарт пристигна в България, за да открие неин офис на агенцията.
"Българските колеги са демонстрирали, че са лидери в региона при провеждане на тази борба с наркотиците. Затова взехме решение да открием офис на ДЕА в София. Заради доброто партньорство и лидерство, което виждаме в лицето на българските си колеги, ще продължим съвместното сътрудничество в борбата с трафика на наркотици и борбата срещу наркотероризма", заяви Лионхарт.
Разбира се, обяснимо е, че при визитите на високопоставени личности под пагон у нас има известна доза секретност, те не обсъждат публично разговорите с българските си колеги и не навлизат в конкретика за работата на службите.
Преди време у нас беше и шефът на ФБР Робърт Мълър. Новината беше, че е взето решение от средата на 2013 г. в България да бъде изпратен още един специален агент на ФБР, който да работи съвместно със звеното на ГДБОП по противодействие на престъпленията в киберпространството. Беше обсъдена и договорена конкретна експертна помощ за оценка и възможности на ДНК лабораторията към МВР.
Ген. Уесли Кларк, бивш главнокомандващ силите на НАТО в Европа (1997-2000 г.), на няколко пъти е идвал в България, част от тях след пенсионирането си. Като поводите са били различни - от съпричастност в борбата с организираната престъпност до гостуване на учредяването на нова партия.
Ген. Кларк започва военната си кариера във Виетнам, където е раняван 4 пъти. Като върховен главнокомандващ силите на НАТО в Европа води войната в Косово. Съветник е на Ричард Холбрук по Дейтънското мирно споразумение. Кандидат за президент на САЩ от Демократическата партия през 2004 г. и 2008 г. Заедно с Петър Стоянов е член на борда на фондацията на Бил Клинтън "Глобъл инишитив".
Клинтън пръв дойде
Клинтън е първият американски президент, идвал на посещение в България. Това се случва в периода 21-23 ноември 1999 г.
"Добър ден."
Това са първите думи, които той изрича на пл. "Свети Александър Невски" ден след като каца на българска земя. Той е в компанията на дъщеря си Челси и е посрещнат от втория демократично избран български президент - Петър Стоянов.
На 10 и 11 юни 2007 г. Джордж Буш прави официално посещение в България. Така той става вторият американски президент, който идва у нас. Тогава той каза, че САЩ силно подкрепят освобождаването на българските медици в Либия. "Надявам се този проблем да бъде решен бързо", добави Буш.