Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/11204627 www.bgdnes.bg

Красавица №1 в света учи украинчета на български

Лейди Юнивърс Емилия Иванова очарована от малките бежанци, спешно трябват още педагози

Украински деца, избягали с майките си от войната у нас, учи на български език Лейди Юнивърс 2020 Емилия Иванова. Красавицата, която грабна титлата в надпревара с десетки претендентки от цял свят, е родом от Украйна и детските си години прекарва в своята родина, преди да се премести и заживее постоянно в България.

Реклама

Всеки понеделник и сряда най-красивата жена в света за 2020-а събира своята група от украински дечица между 4 и 6 години в офис на метри от американското посолство и бившата Правителствена болница. Тази седмица е първата, в която Емилия влиза като доброволец и въвежда малките дечица в света на българския език.

Репортер на "България Днес" влиза в клас в момент, в който Емилия преподава цифрите от 1 до 10 и най-важните думички, сред които "здравей", "благодаря", "заповядай", "довиждане". Малчуганите слушат внимателно и записват урока в тетрадките. Канцеларските материали и хартията са купени с дарение, необходими са учебници и още пособия, които тепърва ще се набират. Но началото е дадено.

Два часа продължават упражненията. По време на почивката децата се възползват от голямата тераса пред стаята и излизат на слънце. Лейди Юнивърс е плътно с тях и докато трае междучасието, подрежда украинчетата в две редици и заедно започват упражнения. Докато клякат и се раздвижват, децата броят до 10 и вече са заучили перфектно първия урок.

Докато Еми преподава в едната стая на малките бегълци от кръвопролитията в родината им, в другото помещение на български език се обучават техните майки и баби. В тънкостите на българския език ги въвежда доц. д-р Валерия Кардашевскa. Тя е преподавател по "Сценична реч" в НАТФИЗ и е моторът на благотворителната инициатива.

Всичко започва с ужаса, който преживяват хората в Украйна, и принудата да търсят убежище в други страни, включително и България. Малка група доброволци, които се обединяват около доцента по театрознание и театрално изкуство, започва да събира дарения, дрехи, храна, консумативи, хигиенни материали.

Реклама

"Бежанците сами ни подсказаха от какво имат нужда. Още в първите дни, когато започнаха да посещават сформираните центрове за помощ, поискаха да научат как се казва "благодаря". Над 90% от хората тук живеят в различни части на София в квартири или апартаменти, предоставени им безплатно. И започнаха да разпитват къде могат да научат български, за да може майките да започнат да търсят работа", споделя пред "България Днес" завършилата актьорско майсторство в НАТФИЗ в класа на проф. Надежда Сейкова преподавателка.

След като бежанците са настанени, същият офис, използван за събиране на помощи, се превръща в "класна стая" за обучение по български език. Нито Емилия, нито Валерия досега са влизали в ролята на учителки по български език. Но докато за Лейди Юнивърс това е съвсем ново поприще, то доц. Кардашевска години наред преподава "Сценична реч" в НАТФИЗ.

"Нужни са ни поне още четирима педагози, знаещи руски и украински. Отваряме врати за всички добри хора, които могат да отделят време и имат желание да помогнат на украинските бежанци. Всеки ден продължават да се обаждат нови хора от Украйна, които искат да започнат уроци", споделя доц. Кардашевска.

Тя се свързва с голяма фирма, която наема 20 души на работа и обещава да помогне с учебни пособия. Украинците искат максимално бързо да се интегрират и да станат полезни, да се издържат сами, категорична е доцентката.

"Не можех да остана безучастна и безразлична към случващото се. Включих се в събирането на помощи от "Мати Украйна". Познавам много украинци, които живеят от много време у нас, и съм съпричастна с тяхната болка и безсънни нощи. Когато се появиха първите бежанци, самите те ни казаха, че искат да учат български език. И за мен като преподавател в НАТФИЗ по "Сценична реч" това бе най-естественото - да им помогна да имат възможност да научат езика ни", добавя жената, която е автор на книгата "Маргарита Дупаринова - обречена да служи на театъра".

Цялото семейство на Валерия е ангажирано с помощ за украински бежанци. Съпругът й на няколко пъти пътува с автомобил до Русе и превозва бягащи от войната, отиващи към свои познати в цялата страна.

"Това е някакъв кошмар, който никога не сме си представяли. Все още не мога да възприема случващото се. Много е трудно. А никой от идващите тук да учат български не се оплаква, не искат нищо наготово, нямат претенции. Сега започваме и нямаме учебници. Благодарение на колеги, които дадоха дребни суми, купихме химикали, хартия, моливи и други канцеларски материали", споделя преподавалата осем години актьорско майсторство в колеж "Любен Гройс" доцентка.

В събота и неделя отделно се провеждат курсове по български език за украински тийнейджъри и възрастни, които през работните дни на седмицата са ангажирани с онлайн уроците.

"Всички искат да научат езика и да си намерят работа, за да се грижат за себе си. Отправям апел за по-бързото интегриране на децата в училище и детски градини. Колкото по навреме, толкова по-добре и за родители, и за деца, и за обществото. Нека заедно помислим и намерим начин. Ако има желание, винаги може да се случи", казва Валерия Кардашевска, която с лични контакти помага на бежанците с намиране на работа и безплатна юридическа помощ.

"Това е истинското гражданско общество. Къде е държавата? Ние, българите, питаме къде е. А какво остава за тези хора, които влизат абсолютно безпомощни. Това е кошмар! Изключително впечатлена съм от силата и волята им. Да си майка на две или три деца и да знаеш, че имаш само един чифт панталон и блузка... Децата са прекрасни. Нито едно не плаче и не се тръшка. Нека държавата бъде по-рефлективна. Хората са готови да работят и го правят", добавя педагожката в НАТФИЗ, която се грижи за двама сина - на 22 и на 16 години.

Валерия спомага в огромна степен доброволчеството у нас да бъде развито на високо ниво. И е категорична, че добрината към дечицата от Украйна и техните семейства дълго време ще отеква.

"Някои от дечицата при нас са много мънички и дори не могат да пишат на украински. Те ще започнат да четат и пишат първо на български. Те са нашите посланици по света и това ще им остане за цял живот", споделя доц. Кардашевска.

Най-красивата жена в света за 2020 г. Емилия Иванова:

Децата са чудесни, давам всичко от себе си

- Емилия, как приемате мисията си на учител?

- Много се радвам, че мога да помогна на тези прекрасни деца с нелека съдба да научат български език и да се социализират. За някои от тях аз съм първа учителка и това е голяма отговорност за мен.

- Каква е атмосферата на уроците?

- Децата в групата ми са чудесни и се надявам да оправдая очакванията им и доверието, което са гласували родителите им.

- Справяте ли се?

- За мен преподаването е нещо съвсем ново, но ще дам всичко от себе си, за да им помогна.

Реклама
Реклама
Реклама