Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/11213908 www.bgdnes.bg

Боряна Боянкинска, уредник в Регионалния исторически музей - Велико Търново: На ръба на оцеляването сме!

Обидно е министър да ни казва, че само бършем прах

КОЯ Е ТЯ

Боряна Боянкинска е уредник в Регионалния исторически музей във Велико Търново. Наред с това е председател на синдикална секция към КТ "Подкрепа" на местно ниво. С какви пари оцеляват музейните служители и каква е реакцията им на изказването на вицепремеира Асен Василев, че работещите в музеите само "бършат прах", четете в следващите редове.

- Какви заплати реално трябва да получават музейните работници?

- Това е записано в браншовото споразумение от 2 август 2021 г. В него ясно е разчетено за каква длъжност и образование каква заплата трябва да се получава на базата на минималната.

Реклама

- Нека говорим с цифри.

- Голяма част от колегите, които са в експозициите и се грижат за продажба на билети, опазване на експонатите и тяхната поддръжка, както и касиерите и охраната са на минимална заплата или с около 20 лв. над нея. Специалистите археолози, уредници, екскурзоводи, реставратори масово взимат 740 до 770 лева. С това увеличаване на тока и газа възможността да останат средства за увеличение на заплатите на специалистите е малко вероятна. Затова и искането на директорите на музеите е за 50% увеличение на субсидията от страна на бюджета.

Знаем, че думата не струва нищо, а сега вече знаем, че и подписът не струва. Поне що се отнася за браншовото споразумение.

- Вие като уредник колко пари получавате?

- Основната ми заплата е 740 лева. Имам 36 години трудов стаж, 23 от които са в музея. Имам магистратура и отговарям за най-големия фонд в музея, който наброява над 80 000 единици. За тази моя материална отговорност получавам допълнително 50 лева. Или общо 790 лева. Това не е нормално и затова протестирахме. И то при положение, че заради по-дългия ми стаж получавам тези пари чисто. Но по-младите ми колеги, които нямат този стаж, им се удържа от заплатата. Така от заплата 740 лв. те получават чисто около 650 лева.

Имаме много обекти към музея, чиято поддръжка е много скъпа. "Царевец", "Трапезица", църквите в Арбанаси и "Асенова махала", "Никополис ад Инструм", къща-музей на Филип Тотю в махала "Гърците", музейни сгради и други обекти са под шапката на нашия музей.

- Какво бихте казали на премиера Кирил Петков и финансовия министър Асен Василев?

- Бих поканила и двамата в музеите във Велико Търново. Не знам кога за последно са ходили в такива културни институции. Изказването на Асен Василев, че бършем прах в музеите, изключително много възмути гилдията. Когато се правят такива изказвания, би трябвало да се обръщат към гилдията накъде биха могли да се насочат средствата, след като се консултират с тях. И чак тогава да правят подобни заключения. Затова и голяма част от протестиращите колеги бяха сложили надписи:"Затваряме музея, бършем прах". Това е обидно отношение към нас, а заплащането е под всякаква критика.

Реклама

Мисля, че тези хора си нямат представа как изобщо се създава експозиция. Колко дългогодишен труд трябва на нас и поколението преди нас. От днес за утре не може да се направи експозиция. Изложба също. Изисква много време да се съберат материали, да се подредят. Разчитаме изключително на дарения, за да се попълват нашите фондове. Да не говорим, че има дупки от времето на социализма заради определена насока на събирателската работа.

Ние не говорим, че взимаме 1500 лв., пък искаме 2000 лв. заплата. Ние сме на ръба на оцеляването чисто физиологично с тези заплати от по 740 лв. При нас има и млада двойка, която работи в музея. Това семейство трябва да се изхранва и да живее с общо 1500 лв. Какво могат да си платят с тези увеличения на сметките и как да изкарат месеца? Не говорим само за физическо оцеляване. Нали хората трябва да ходят на кино, да си купуват книги, да отидат на театър. Те се лишават от всички тези неща и много от тях все още остават на работа, защото си обичат професията. Но през последните 6 месеца напуснаха петима млади колеги.

При нас един млад специалист, за да се утвърди, са му нужни между 5 и 15 години работа в музея. Тази работа е специфична и няма как да започнеш да я вършиш веднага след като завършиш университета. Свързана е с регионалната история и изисква време, за да се навлезе в спецификата на региона и историята на съответния период, в който започва да работи този млад колега.

Реклама
Реклама
Реклама