Шефът на пловдивските джипита: Електронните рецепти са прибързани
В момента няма условия за въвеждането им
Доли ЛУКАНОВА
"Решението за електронната рецепта е прибързано, няма условия за въвеждането на тази стъпка. В 1/3 от случаите преглед се прави извън кабинет, а електронното написване е възможно само в кабинета на лекаря. Това означава, че тези хора ще останат без лечение", заяви пред "България Днес" шефът на пловдивските джипита д-р Костадин Сотиров.
Коментарът му е по повод искането на здравното министерство хартиените рецепти да останат в историята и да бъдат заменени от електронни. Това означава, че след като личният лекар ви е предписал медикаменти, ще може да ги купите във всяка аптека срещу предоставяне на ЕГН и датата на издадената рецепта.
Според общопрактикуващите лекари е препоръчително да има преходен период за преминаването към изцяло електронни рецепти. От Българския лекарски съюз настояват да остане възможността да предписват лекарства и на хартия, защото се опасяват, че няма да могат да предписват онлайн рецепти при домашни посещения или ако се появят проблеми с електрозахранването или интернет връзката.
За спешните случаи е предвидено медиците да използват приложение на телефоните, за да може да издават електронни рецепти.
"Не всеки лекар разполага с такъв телефон. Повечето имат стари модели с копчета. Не може да задължим хората да си купят нови телефони", категоричен е пловдивският медик.
Друг недостатък според него е и административната работа, която, вместо да намалява, се увеличава.
"За да се напише електронна рецепта, лекарят трябва да попълни хартиен формуляр, за да удостовери, че я е издал, и работата му се увеличава двойно", казва д-р Сотиров и допълва: "Ако лекарите си купят пен таблети (б.а. - устройство за графично рисуване), част от хартиените образци могат да отпаднат. Само че това означава, че ние, около 25 хил. лекари, трябва да си бръкнем в джоба и да дадем между 500 и 1000 лв., за да ги купим."
По думите му това не е редно, като той дори смята, че тези специфични таблети ще бъдат от полза едва няколко месеца. След това ще отпаднат и парите, дадени за тях, няма да са основателни.