Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/11646278 www.bgdnes.bg

Молим се пред част от ръка и две частички от ребра

За първи път мощи на светите братя се изнасят за поклонение

Тленните останки на св. Кирил са в базилика в Рим, гробът на св. Методий не е открит 

Част от ръката на св. Кирил Славянобългарски и на две частички от ребрата на св. Методий - архиепископ Моравски.

Реклама

Това са светите мощи, които пристигнаха за пръв път в България за всенародно поколение. Те дойдоха от Света гора от представителството на манастира "Есфигмен" в Карея. Светите мощи на светите равноапостолни братя никога не са били изнасяни на поклонение - в православна, в католическа или в славянска държава.

Преди векове в Рим св. Константин Философ завършва последния си труд - "Написание за правата вяра", но изтощен от тежките пътувания, заболява. Малко преди смъртта си той приема "великата монашеска схима" с име Кирил, с което остава като светец в Православната и на Римокатолическата църква. Кирил умира в Рим на 14 февруари 869 г. и е погребан в криптата на базиликата "Сан Клементе".

Гробът е обкръжен от мемориални украшения, подарени от различни славянски народи. През 1929 г. там е поставена мозайка, подарък от Българската православна църква, с портрета на св. Кирил и с надписи на български и италиански език. При гроба редовно се извършват молебени и литургии, често в присъствието на държавни глави и политици от славянските страни.

В момента тленните останки не са в криптата, където българските делегации поднасят своите цветя. Те са зазидани в олтара на светците Кирил и Методий, вляво от вратата на първия етаж, под стенописа на светите братя.

През 1961 г. по молба на Амлето Чиконяни, титулярния кардинал на църквата "Сан Клементе", отец Бойл се заел да открие мястото, на което е бил погребан св. Кирил в Долната базилика. Това е една по-ранна църква, намираща се на второ, по-ниско ниво под сегашния бароков храм "Сан Клементе". Тялото на св. Кирил е било положено именно там - в тази по-стара църква, съществувала на същото място от VI до края на XI в.

На отец Бойл, шеговито наричан от колегите си "свещеникът детектив", дължим откриването на частица от изчезналите мощи на св. Кирил. През 1963 г. по нареждане на папа Павел VI (1963-1978) тази частица е вградена в стената до олтара.

Реклама

Падре Бойл открива само част от мощите на светеца. Запазена е не само костна фаланга от пръста, както твърди Ватиканът, а ръка на светеца, смятат изследователи. Има предположения за това, че останалата част от мощите на светеца са в Гърция. Първоначално са били съхранявани в богата гръцка фамилия от Солун, а след това били предадени за съхранение в някакъв манастир.

За първи път светите мощи излизат от Гърция след тяхното връщане там, а първата православна и славянска страна е България, което е важно и символично, коментират представители на родното духовенство.

На 10 май 1985 г. в Солун се построява и освещава първият храм, посветен на светите братя Методий и Кирил в Гърция, разказва за БТА Белоградчишкият епископ Поликарп. Той обяснява, че в освещаването на храма, в присъствието на много архиереи, са подарени на храма мощите на светите братя Методий и Кирил от двама архиереи на Вселенската патриаршия. Това са Халкидонският митрополит Мелетий и Австрийският митрополит Хризостом. Те подаряват мощите на храма и от тези частици братята от манастира "Есфигмен", който тогава е бил обикновена килия в Карея, получават тази светиня като дар.

Мощи на Методий и Кирил се съхраняват в два храма в Солун - в този, който е на светите братя в митрополията Солун, и в солунския квартал "Неаполи". В него има още един храм, който е построен в памет на светите равноапостолни братя, и също се съхраняват частици от светите им мощи.

Всеки опит на българската държава да получи макар и частица от мощите на св. Кирил Философ досега претърпява неуспех. От страна на Ватикана официалният отговор е, че има само една костица от ръката на светеца.

Много по-малко е информацията за тленните останки на Методий. Той умира във Велеград (село в днешна Чехия) на 6 април 885 г. и най-вероятно е погребан в старата епископска църква, съществувала на мястото на днешен манастирски комплекс. Според някои изследвания той е погребан тържествено в стената зад олтара на света Мария в неизвестната главна църква на Велика Моравия. Велеград е едно от най-известните духовни места за поклонение в Централна Европа, особено сред католиците от Чехия, Словакия и Хърватия.

Друга версия гласи, че останките на св. Методий са положени в гроб №580 в чешкото село Микулчице, но тази хипотеза среща противници. Затова и официално се води, че до днес местоположението на гроба на св. Методий не е открито.

Реклама
Реклама
Реклама