Лампата на Аладин се изви над Ямбол

Необичаен феномен в небето
Торнадо ли ни връхлита, чудят се местните
Стихия с чудновата форма се изви в небето над Ямбол, сигнализираха притеснени местни жители.
Облак или вихрушка във формата на лампата на Аладин над защитената местност Ормана събуди страхове, че апокалиптично природно явление атакува земите ни. Освен по очертания феноменът изуми с "изливането" на облаци, което поразително прилича на излизането на духа от лампата в популярното анимационно филмче. След като бъде потъркана, разбира се.
Мнозина предполагат, че това е знак от небето, който е изпратен свише и е като предупреждение. На другия полюс са мненията, че става въпрос за торнадо, въпреки че подобно природно явление изключително рядко се среща по нашите географски ширини и не е нещо обичайно. Макар че през юни миналата година зрелищно торнадо се изви в Монтанско.
"У нас няма условия за чак такива природни стихии. Хората масово ги наричат торнада, но реално това са вихри от облаци, популярни у нас като "тромби". Ако се образуват край вода, се наричат смерчове. Заради големия температурен контраст може да ги очакваме през лятото. Могат да бъдат наблюдавани също и на Витоша. Аз лично съм ги виждал на товарната гара в Пловдив, където вагоните с въглища се нагряват толкова много, че създават условия за вихри от облаци", коментира неведнъж темата пред "България Днес" климатологът Петър Янков.
Негови колеги са категорични, че в България няма предпоставки за големи торнада и затова и не бива хората да се притесняват.
Но една случка на 5 юни 1989 година внася лека тревога. Тогава плевенското село Бохот е поразено от фунията на природната стихия, която напълно разрушава 144 къщи, а 186 постройки са частично засегнати.
Заради съмненията, че е торнадо, феноменът над Ормана е свързван повече като небесен знак. Но не става ясно защо точно лампата на Аладин е оформена над главите на ямболии.
Фердинанд си харесва местността
През 1901 г. княз Фердинанд отива в Ямбол на лов за фазани в местността Ормана, над която е забелязано природното явление.
Красивата природа толкова пленява българския владетел, че той я пожелава. В общината обяснили на княза, че от Ормана Ямбол се снабдява с дърва за отопление и това е по-важно за града, отколкото желанието на княза да го превърне в ловна резиденция.
Местността е получила своето название още през годините на османското владичество (в превод означава "гора").