Кибела идва със слънцето

В най-дългия ден
Зайчи връх лекува и зарежда с енергия
Вероятно една от най-старите богини в човешката цивилизация - Кибела, е очаквана да се появи със слънцето в деня на лятното слънцестоене - 21 юни. Това се случва вече девет хиляди години в светилището, днес известно като Зайчи връх, в археологическия резерват Кабиле, между Сливен и Ямбол. Ежегодно хиляди се стичат да видят първите лъчи в този магичен момент и да се заредят с енергия.
Смята се, това е Великата богиня-майка, извор на живота, на раждащата се в този момент и възобновяваща природа. Често наричана от траките мегале-теа, което означава онази, която е над всички. Статуетка на Кибела, датирана от седмото хилядолетие преди Новата ера, може да се види и днес в експозицията в Кабиле.
И ето една тайна от музея - откъде произхожда култът към Кибела, не е ясно. Всъщност не е ясно и кои и какви са били хората, които преди девет хиляди години са обожествявали по този начин плодородието, възраждането, новия живот. Извън официалния разговор учените на място признават, че наричат хората от онази толкова далечна епоха "прототраки", не защото са такива, а защото така е по-лесно. Те не са имали писменост, както и самите траки много по-късно, и от тях са намерени само различни предмети от бита, както и култови. И толкова - другото са предположения, догадки и интерпретации, дори съчинения.
Кибела въпреки превратностите на време и история, живее дълговечно, повече от почти всички божества. Хиляда години преди Христа тя вече е в гръцките колонии в Мала Азия, култът към нея проникнал и в Елада, където богинята се отъждествявала с Рея. Култът към Кибела е въведен и в Рим на 4 април 204 пр.н.е., когато "черният камък" (метеорит), символ на богинята, е преместен от Песинт (Фригия) и е поставен в Палатинския храм. През 191 пр.н.е. в периода на Републиката в нейна чест са въведени празниците мегалезии.
В същото време край днешното село Кабиле животът не спира да кипи. Има още нещо, което не може да се пренебрегне, макар да е на границата на мистичното. Това е светилище от незапомнени времена, което зарежда човек с енергия, и е лечебно място. На Зайчи връх в ново време е била проведена експедиция, която е измервала с прецизни уреди както магнитното поле, така и състоянието на хората, които са се качили там и са престояли няколко часа. Оказва се, че геомагнитното поле на върха и в самото светилище е седем пъти по-силно в сравнение с нормалното за планетата. Медицинските показатели на присъстващите на експеримента се подобрили значително. Нормализирало се кръвното им налягане. Най-силно било влиянието между двете скали, които пречат да се види светилището от обратната страна на Кабиле.
Легендите, свързани с името на Александър Велики, също са не една и две. Малцина имат доказателства за дейността му, а такива има в изобилие в древното селище край Ямбол, разказват от местния исторически музей. С гордост уредниците на музея показват златни монети с лика на най-прочутия владетел от древността, както и на баща му Филип II, превзел града през 342 г. пр.н.е. Според писани сведения пострадали воини от македонската армия и ветерани с хронични болежки били изпращани тук, за да се лекуват и после да се завръщат в редиците.
И днес култът не е забравен. По време на лятното слънцестоене на 21 юни образът на богинята се огрява от слънчевите лъчи, а камъните започват да сменят цветовете си. Богинята се обагря в яркочервено, оранжево и жълто, а гледката е магическа. Слънчевите лъчи се насочват да достигнат точно до образа на богинята посредством изкуствено изкопан улей.
Признават Спароток за цар на траките
В Кабиле е открит уникален документ, който свидетелства, че Спароток е признат за цар на всички траки. Той се пази в Археологическия музей в София. Става въпрос за договор между вдовицата на Севт III и владетеля на Кабиле Спароток който доказва, че последният има най-висш статут.
Разцветът на града е именно при владението на тракийските династии Спароток и Скосток. Тогава той се превръща в изключително важен център. През трети век преди новата ера в Кабиле секат собствени монети. На тях са изобразени древногръцките богове Аполон, Артемида, Херакъл и Атина.
"Мислителят" 70 века преди Роден
Малцина от посетителите в Кабиле спират погледа си върху една уникална статуетка. Може би защото е висока едва няколко сантиметра, защото е в кохорта от други, по-големи, а и може би защото под нея пише само: "Култова пластика. Късен халколит - V хил. пр. Хр.".
Глиненото произведение на изкуството е ясно датирано, но изобщо не е известно какво изобразява, кой го е изработил и защо. Но е изключително познато някак... Ами да, това е "Мислителят" на Роден! Почти точно копие. Само дето Огюст Роден сътворява своя мислител чак през 1902 г.