Данчо Караджов: Корупция ще провалии квотата за бг музика

Корупция ще провали и квотата за бг музика в българския ефир. В това е убеден фронтменът на най-успешната ни група "Сигнал" Йордан Караджов, след като предложението за 50% време за излъчване на музика на български език и от български автори мина през комисията по култура в парламента. Зад искането за квота за нашенска музика в ефира застанаха редица поп изпълнители като Данчето Христова, Милена Славова, "Ритон" и други.
"Приемайки този закон, съм убеден, че никой от по-възрастните ми колеги няма да бъде пускан по радиата, независимо че ще има квота! - коментира Данчо Караджов - Абсолютно наясно съм какво ще произлезе от този закон. Има хора, които си плащат под масата за ротации и тук говорим за корупция. Това е неспасяемо в нашето общество. Заради това отказах и съм много доволен, че не участвам в подобни дебати", коментира легендарният музикант.
"Може да не ми личи, но имам най-голям международен опит. Пътувала съм по света и съм пяла в много държави. Когато отида някъде, знам къде съм. Във Франция основно музиката е на френски, в Германия - на немски, в Гърция - на гръцки. В България е точно обратното. Говорим за разграден двор и ефирът ни е за общо ползване", обясни Йорданка Христова, като отбеляза, че дори според нея са малко исканите квоти.
Обратната си позиция неведнъж досега е защитавал Христо Петров, познат като Ицо Хазарта: "По една странна ирония в моя дом се слуша много българска музика. Знам песните, които са хубави, не заради квотите. Според мен квотите са спасителен пояс за некадърници във всеки един отрасъл", уточни Ицо Хазарта, който смята, че съвременната бг музика в огромната си част е нискокачествена и няма никакъв белег да е българска.
Колеги на Хазарта коментират още, че така, както е написан проектозаконът, прецаква българските хора и ръченици, тракийски танци, Дунавското хоро дори! Безумие според тях е също така, че в останалите 50% трябва да се вместят не само поп и рок изпълнители, пеещи на чужди езици, а и класическата музика, почти целият джаз, инструментален фолклор, танго и т.н. "Да не говорим, че прецакват и средновековната наша музика, за която може и да не знаят", категорични са класически музиканти, пожелали анонимност.
Само в Македония квотите са 50%
Квоти има в редица европейски страни, те обаче най-често варират между 15 и 43 процента. По думите на Иван Димитров, изпълнителен директор на "Музикаутор", в съседна Македония има 50% квота за македонска музика, а Полша е успяла да постигне регулация и на онлайн медиите. Ако промяната в Закона за радиото и телевизията стане факт, България ще се нареди сред най-върлите защитници на националната културна продукция.