Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/13444700 www.bgdnes.bg

Шефът на пловдивските джипита д-р Костадин Сотиров: Ледената вода на Богоявление лекува калените

Хора със сърдечносъдови проблеми да не скачат за кръста 

КОЙ Е ТОЙ

Д-р Костадин Сотиров е завършил Медицински университет – Пловдив, през 1986 г. От завършването си до сега работи в с. Белащица, обл. Пловдив, като общопрактикуващ лекар. От 1991 г. членува в БЛС, а от 2003 г.- в Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. От 2017 г. е член на УС на НСОПЛБ и е един от учредителите на Сдружението на общопрактикуващите лекари - Пловдив, като от 2017 г. е и негов председател.

Доли ЛУКАНОВА

- Д-р Сотиров, предстои един от големите християнски празници - Богоявление. По традиция смели български мъже скачат в ледени води, за да търсят и извадят свещения кръст. Как се отразява това на тялото?

Реклама

- Ако човек е кален и трениран да се излага на такива ниски температури и на такова охлаждане на тялото, тогава за него това е здравословно. Ако човек не е трениран и не е направил този постепенен преход към студа, за него това е вредно.

- Кой е най-правилният начин да се извърши този ритуал, без да навредим на тялото си?

- Най-напред тялото трябва да се охлади постепенно, да няма рязка разлика. Ако човек е облечен много дебело, затоплен е и изведнъж се бухне във водата, не е добре. Води до спазъм, на човек му спира дъхът - така го усеща. Затова трябва постепенно да се съблече, да си обтрие гърдите, ръцете с малко сняг, ако има. Може да се наплиска и със студена вода. Това трае 5-10 минути, не е процедура, която отнема половин час.

- Какво може да стане, ако човек не е трениран и се хвърли директно в ледените води?

- Самото охлаждане на тялото намалява имунитета и човек лесно се разболява или може да получи хронична инфекция. По-голямата беля е, че рязкото охлаждане при потапянето в студената вода довежда до спазъм на кръвоносните съдове. Това може да засегне сърцето. Когато кръвоносните съдове рязко се свият при охлаждане, се намалява кръвоснабдяването. В този момент човек не седи само на едно място. Той е във водата, играе, тялото му се движи и има повишени изисквания към сърцето. То трябва да работи повече, за да снабдява тялото с кръв, но същевременно самото сърце получава по-малко кръв от стеснените кръвоносни съдове. Това може да причини инфаркт дори при млади хора, които не са тренирани. Затова е важно, ако някой иска да участва в подобен ритуал, да се подготви предварително.

- Как човек да подготви тялото си предварително?

Реклама

- Като постепенно започне да прави упражнения на ниски температури. Най-обикновена гимнастика или тичане, разходка. Важното е да е леко облечен. С течение на времето температурите стават по-ниски, но човек не се облича повече, а продължава да спортува по тениска и къси панталони например. Така тялото свиква с ниската температура и се калява.

- Може ли смразяващата вода да е полезна и да лекува конкретни заболявания?

- Да, може. Потапяйки се в ледена вода, човек става с по-здрав имунитет. По този начин той по-трудно се заразява, а когато се разболее, болестта минава по-леко. Така че това закаляване е много важно и то се препоръчва да започне още при децата. Дори на бебетата се правят такива процедури - обтривания, изкарват се навън през зимата, стоят в детската количка с космонавтчето.

- На кои мъже не се препоръчва да скачат за кръста?

- Тези, които имат сърдечносъдови заболявания, трябва да избягват подобни действия, защото може да бъде пагубно за тях.

- А какви съвети бихте отправили към хората, които излизат от ледената вода на 6 януари?

- Трябва да подсушат тялото си веднага, дори обтривайки се с някакъв груб плат. По този начин се разширяват кръвоносните съдове. Важно е да си подготвят и облекат сухи дрехи веднага след като излязат от водата. По този начин тялото ще се затопли.

- Известно е, че повечето мъже се черпят с алкохол преди събитието. Как влияе това на организма и опасно ли е?

- Това е един наистина типично български прийом, който нашите юнаци прилагат в нощта преди Богоявление. Много активно приемат цяла нощ съдоразширяващи - ракия, вино, кой колкото може да поеме. Това в известен смисъл теоретично би могло да предпази сърцето от инфаркт, но в никакъв случай не може да се разчита на него. Влиянието на алкохола много зависи от поетата доза и черния дроб на човека, който го приема. Има хора, които преработват алкохола бързо благодарение на ензим в черния дроб, и те могат да пият повече. Има други, при които този ензим се отделя по-слабо, това е характерно предимно за жените или за азиатците и те не могат да преработят алкохола толкова бързо. Натрупва се в по-голяма концентрация и става дори токсично. Хората преживяват по-тежък махмурлук, имат главоболие, световъртеж, повръщане.

- Какви са препоръките ви към хората, които са се събрали да гледат този ритуал?

- Ако няма да влизат във водата, трябва да се облекат по-дебело, защото ще стоят на едно място. Така тялото се охлажда по-бързо. Ако са близо един до друг, един болен да има, който кашля, дори и на открито, хората могат да се заразят. Ако видят болен, да се изместят. Болният пък е хубаво да не ходи там или да ходи с маска. Хората с хронични заболявания също е препоръчително да са с маска, за да се предпазят. Най-доброто средство е да се имунизират срещу грип. Ваксините могат да се поставят от октомври чак до края на март. Като тази имунизация трябва да бъде извършена поне 2-3 седмици по-рано.

- Какви болести върлуват в този период на годината?

- Всякакви остро заразни заболявания. От тези, които са с хрема, температура, кашлица, болки в гърлото. Декември, а и сега началото на януари се задържа малко по-топло и грипът се отсрочи. Продължават обаче ноемврийските инфекции - респираторно-синцитиален вирус, който засяга бронхите и протича с много продължителна кашлица - около месец може да кашля човек. При малките деца се затруднява дишането тъй като влиза малко въздух в белия дроб.

Реклама
Реклама
Реклама