33 години за килърите на Йордан от село Братаница

Заради кражба на царевица го размазват и зарязват в канавка
Общо 33 г. решетки за Васил Спасов, Георги Николов и Илиан Найденов за убийството на Йордан Асенов край пазарджишкото село Братаница. Това потвърди Върховният касационен съд и решението е окончателно. Първите двама получиха по 12 г., а третият - 9.
Върховните магистрати признаха тримата за виновни, че на 6 декември 2015 г. в местностите "Мерата" и "Ючтолум" умишлено и по особено жесток начин са ликвидирали Асенов.
На същата дата жертвата и децата му излизат, за да съберат малко царевица от необрана нива, която се оказва на кметския син Васил Спасов. Приятел на Спасов забелязва, че някой му краде реколтата и му се обасжда веднага. Без да се замислят кметският син и Георги Николов светкавично се озовават на полето. Без да задават въпроси и да искат обяснение двамата бабаити започват да налагат с бухалка и с юмруци Йордан пред очите на децата му. Синовете му се опитват да спрат бруталния побой над баща си, но безуспешно. В крайна сметка децата побягват с каруцата, за да извикат помощ.
По едно време Спасов и Николов се обаждат на Илиан Найденов, и му казват, че крадеца е задигнал и от неговата нива продукция. Побеснял Найденов пристига с колата си, натоварват пребития човек и го закарват на базата на Илиан в село Ветрен дол. Безмислостните убийци напъхват жетрвата си гълъбарника и го оставят там.
Малко по-късно същия ден Николов изкарва пострадалия, който е в изключително тежжко състояние. Мята го в лекия си автомобил и го изхвърля в канала ДАлеко потокУ. Водоемът е дълбок метър, но дъното е пълно с тиня, а пострадалият е абсолютно неподвижен и все още жив. Заради тежките наранявания Йордан не успява да изплува от тинестото дъно и се удавя.
Тялото му беше открито на 4 февруари 2016 г. между двата шлюза.
в крайна сметка тримата килъри бяха задържаниа и делото се точи години наред. В крайна сметка отиват на топло за дълго време.