Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/16111085 www.bgdnes.bg

Онкологът проф. Петранка Троянова пред "България Днес": Ваксина предотвратява няколко вида рак

Лекари се опитват да създадат здравословни навици у населението 

Доли ЛУКАНОВА

Ваксината срещу хепатит Б предотвратява рак на черния дроб, а ваксината срещу човешки папиломавирус (HPV) премахва риска от рак на маточната шийка. Това обяви пред "България Днес" онкологът проф. Петранка Троянова.

"Много е важно да се ограничат инфекциите, които са свързани с възникването на онкологичните заболявания. Не знам защо е толкова модерно да се говори против ваксините и много млади майки да не искат да си ваксинират децата си", сподели специалистът.

Реклама

От известно време у нас има национална програма за профилактика на рака на маточната шийка. Всички момичета от 9 до 13 години трябва да бъдат ваксинирани срещу HPV. Инфекцията се предава предимно по полов път чрез пряк контакт със заразено лице и е една от най-честите в световен мащаб. Папиломавирусът може да причини както рак на маточната шийка, така и на ануса и на половите органи, някои видове рак на главата и на врата, както при мъжете, така и при жените.

"В училищата няма един час здравна просвета, в който да бъде обяснено на момичетата колко е важно да си подбират партньорите. Това трябва да става още на 14-годишна възраст, пък и за цял живот, ако трябва да бъда откровена", категорична е проф. Троянова по време на XXII национална среща на фондация МОСТ.

Сред целите на противораковия план са подобряване на ранното откриване. Трябва да се създадат и условия за подобряване на здравната култура на българина и прилагане на превантивни мерки, именно като ваксинацията. Сред целите на специалистите са и да се създадат здравословни навици у населението, да се подобри физическата активност, да се ограничат тютюнопушенето и алкохолът.

"Ваксините против рак на маточната шийка предотвратяват заболяването, преди то да се е появило. Когато се появят клиничните прояви - болка, кървене, вече късно. България няма скринингов регистър въпреки призивите от 20 години, няма няма достоверен раков регистър. От 2013 година позоваването на данните е изключително несериозно", коментира и доц. Нигяр Джафер.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама