Окончателно: Ромските стипендии за ученици са дискриминационни

След близо 10 години съдебни дела "Сдружение Азбукари" постигна окончателна победа срещу дискриминационния проект на МОН и ЦОИДУЕМ за ромските стипендии. Това съобщи председателят на организацията Цвета Кирилова.
"Спорът започна през 2016 г., когато Министерството на образованието отпускаше по 60 лева месечно на ученици от ромски произход с минимален успех 3,50 - значително повече от стипендиите за отличници от други етнически групи. Върховният административен съд потвърди, че решенията на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) са нищожни, тъй като противоречат на българската Конституция и принципа за равнопоставеност. Това решение задължава КЗД да се съобрази с постановеното от съда и поставя под въпрос бъдещето на подобни образователни програми", споделя Кирилова.
И добавя:"Тази победа беше и моя лична битка! Министерството на образованието не може да толерира повече ромите за сметка на останалите български деца, реши ВАС".
По думите на Цвета Кирилова в продължение на почти 10 години българският съд е постановявал решения, които КЗД отказва да изпълни, като продължава да защитава проекта, обявен за дискриминационен, в разрез с българската Конституция.
"Според съдебните решения, МОН нарушава принципа на равнопоставеност, като предоставя стипендии на ученици от ромски произход при занижени критерии, докато останалите български ученици не получават същите привилегии. ВАС потвърди, че решението на КЗД е нищожно, тъй като противоречи на вече установената съдебна практика", казва Кирилова.
"Основни въпроси, които поставям са:
- Защо КЗД не се съобрази с решенията на българския съд почти цяло десетилетие?
- Кой ще понесе отговорност за неправомерното разходване на публични средства?
- Колко подобни проекти са били реализирани през годините?
- Какъв ще бъде ефектът от тези практики върху българското общество и образователната система?", пита председателят на "Сдружение Азбукари".
Според нея този фрапантен случай подчертава проблеми в държавното управление, прилагането на законите и контрола върху административните актове, като поставя въпроса за справедливостта в разпределението на образователните ресурси.
"Екипът на "Сдружение Азбукари" изразява своята благодарност към адвокат Силвия Минчева за професионализма, всеотдайността и стоицизма, с които допринесе за успешната развръзка по казуса с ромските стипендии. Нейната решителност и правна експертиза бяха ключови в продължилата близо 10 години съдебна битка за защита на равноправието в образователната система. Благодарение на нейните усилия, Върховният административен съд потвърди окончателно, че дискриминационният проект е противоконституционен", добавя Цвета Кирилова.