Ветеринарят д-р Петко Петков: Бумът на улични котки увеличава заразите

"Ръстът на популацията на уличните котки може да увеличи заболяванията. Те са носители на някои паразитни болести, както и на дерматологични. Източник са и на бълхи, които се пренасят по хората и останалите животни."
Това заяви пред "България Днес" ветеринарният лекар д-р Петко Петков по повод рекордния скок на бездомните котки във Варна. Според преброяване от 2024 г. техният брой е 23 053. За сравнение, през 2016 г. животните са били едва 2008, или повече от 10 пъти по-малко.
"Ръстът може да се обясни чисто еволюционно - ако кучетата, които са основният им опонент, намалеят, котките ще се множат. По същия начин, ако котките изчезнат, може да се наблюдава бум на мишки и плъхове", каза още ветеринарят.
В община Варна се обсъжда вземането на мерки за бездомните мъници, като вече има сключен договор с животинска фондация.
"Друг проблем, който може би е оказал влияние на множенето, са стопаните, които осиновяват или закупуват котки, а след това ги изхвърлят на улицата. Лесно взимат решението да оставят животното, когато се разболее, вместо да се грижат за него", каза още Петков.
В периода 1 юни 2025 до 14 юни 2025 г. в морската столица ще се проведе кампания по кастрация на уличните котки. Те ще бъдат също преглеждани, обезпаразитявани, маркирани, подлагани на лечение и ваксинирани против бяс. Очаква се да бъдат обработени около 300 животинки.
"Хората трябва да сме малко по-отговорни към домашните си любимци и да се грижим за тях. Те не са просто вещ, а живи същества. Хубаво е всеки да си преценява възможностите и ако смята, че не е способен да се грижи за животно, да не го купува или осиновява", категоричен е специалистът.