Ася Гардели, гемолог: У нас пробутват боклуци за скъпоценни камъни

По магазините продават фалшиви "инвестиционни диаманти", никой не следи какво се продава
Ася Гардели е международно сертифициран IGI гемолог. Завършила е магистратура „гемология" в СУ „Св. Климент Охридски", както и гемология в IGI (International Gemological Institute). От 24 години живее във Флоренция, работи между България и Италия като гемолог и дизайнер на бижута.
-Какво точно представлява професията гемолог?
- Гемологията се занимава с изучаване, изследвания и анализи на всички скъпоценни камъни – диаманти, цветни камъни, както и органичните, към които спадат перли, корали, слонова кост и много други. След анализ гемологът изготвя гемоложки сертификат, в който подробно описва всички данни и параметри на изследвания камък. Това е необходимо, защото в природата няма два абсолютно еднакви скъпоценни камъни, заради техните вътрешни включения.
- Как се става експерт по скъпоценни камъни?
- Съществуват много институти, които организират курсове и всички развити страни имат гемоложка организация, която се грижи да обучава и подготвя студентите. Но най-известните и добри института, признати в света са три - IGI, GIA и HRD. Завършилите един от тези институти наистина получават най-добра подготовка и като теория, и като практика. Практиката е от огромно значение не само по време на обучението. Веднага след това гемологията трябва да се практикува много, да се анализират постоянно различни видове камъни, защото материята е много, разнообразна, сложна, а тъй като секторът е и много динамичен, ако няма постоянна практика нещата се забравят бързо.
- С кои камъни най-често работите и защо?
- Работя с всякакви камъни, но най-често с диаманти, защото това са най-купуваните камъни. От цветните камъни най-често това са сапфири, смарагди, рубини и аквамарини. Това са най-търсените камъни за бижута, следователно най-често работя с такива.
-Как се различават истинските от фалшивите камъни?
- В гемологията използваме различни уреди, като основните са микроскоп, полярискор, рефрактометър, има и много други. Ние работим не с биологичен, а със специален гемоложки микроскоп, при който светлината е различна и от голямо значение. Наблюдават се включенията (несъвършенствата) на скъпоценните камъни, които аз наричам "пръстови отпечатъци", тъй като са идентични и уникални за всеки един камък. Именно по включенията се различават естествените камъни, защото някои от техните включения невъзможно да видим в синтетичните камъни или в имитациите. Понякога разграничаването на естествените от синтетичните камъни е трудно и отнема часове работа. Например има някои синтетични сапфири, които са изключително трудни за разграничаване. При диамантите също има много подводни камъни и понякога е необходимо използването на много скъпа техника, именно за да бъдем сигурни какво имаме в ръцете си. Тези дни клиент ми донесе в лабораторията в София за анализ доста необработени диаманти. Човекът беше сигурен, че са естествени, тъй като имаха перфектни кристални форми, както и включения. За съжаление, не беше прав, диамантите се оказаха синтетични.
- Кои са най-редкити камъни, които сте докосвали?
- Много са, защото съм любител именно на редките камъни, но най-редкият, който съм изследвала е "червен берил" – изключително рядък и красив камък. Става въпрос за смарагд , но в малинено-червен цвят. Красотата му е магнетична. Скоро ми попадна много красив елбаит – много рядък вид турмалин. Често работя с друг много рядък камък – султанит, който се добива единствено в една мина в Турция, но тъй като това е мой любим камък и при закупуване ги анализирам и сертифицирам.
- Каква е ролята на технологиите в съвременната гемология?
- Наистина огромна. Благодарение на нови технологии се създават синтетичните (лабораторни) скъпоценни камъни, които се усъвършенстват все повече и повече, затова трябва да бъдем винаги нащрек именно за прилаганите новости. Скъпоценните камъни почти винаги преминават и през различни видове допълнителни обработки, т.нар. "третирания" за подобряване на качеството на цвета и чистотата им. А за да бъдат разпознавани видовете третиране, трябва да бъдем наясно и с методите и технологиите, които се използват. Ще дам пример с цветните диаманти, които в много магазини се продават като инвестиционни. За огромно наше съжаление обаче, почти всички са добили цвета си след третиране с облъчване с радиация и цветовете им не са естествени. Често по магазините се предлагат дори като инвестиционен продукт, което е абсолютна измама. За да бъде инвестиционен един цветен диамант, той трябва да бъде с естествено придобит цвят в красива тоналност.
- Срещате ли често измами и манипулирани камъни по магазините?
- Измамите на пазара са изключително чести, търговците се възползват, че в България сертифицирани гемолози няма (ние сме трима – четирима души) и продават, какви ли не боклуци за естествени камъни. Случва се постоянно. Другият проблем е, че камъните почти никога нямат гемоложки сертификати и клиентът трябва да разчита на "честната дума" на продавача, а той пък много често не знае изобщо какво продава. В България няма орган, няма гемолози, които да следят какви скъпоценни камъни се продават по магазините и дали тяхното описание на етикетите отговаря на истината. А това е много удобно за недобросъвестните търговци. Често, много често се продават синтетични камъни за естествени, а разликата в цените им е огромна. Продават се на високи цени и силно третирани камъни, които реално нищо не струват и не са ценни.
- Какви са най-честите митове за скъпоценните камъни, които трябва да развенчаем?
- Хората често купуват определени камъни за любов, за благоденствие и т.н. Това са митове и добри търговски похвати, които обаче нямат връзка с истината. Камъните носят удоволствие и красота, нямат магически способности.
- Идват балове, а и не само, какво трябва да знае човек, когато купува скъпоценен камък, особено ако не е специалист?
- Балът е първият прекрасен повод в живота на младите хора за подарък от близките на бижу със скъпоценен камък. Съветвам купувачите винаги да изискват гемоложки сертификат и да бъдат внимателни в неговото разчитане. В Италия, където живея, много често се обръщат към мен за консултация при закупуването на бижуто, когато то е с вградени скъпоценни камъни. В България също това трябва да стане практика, за да бъдат избегнати всякакви рискове от измами.
- Имате ли любим камък?
- Нямам любими камъни или по-скоро всички са ми любими. Имам афинитет към редките скъпоценни камъни, онези, които влизат в листата на десетте най-редки камъни в света. Загадъчни са, малко информация има за повечето от тях. Има камъни, които са много по-редки и ценни и скъпи от диамантите и е изключително вълнуващо да държиш в ръцете си такива екземпляри. Още по-вълнуващо е да ги анализираш и разглеждат под микроскоп.
-Вярвате ли в енергията и свойствата, които някои хора приписват на камъните?
- Скъпоценните камъни са всъщност шлифовани минерали. Знаем, че минералите имат различни физични свойства, които могат да имат ефект върху човека. Но толкова малки размери, каквито имат скъпоценните камъни, не могат да имат никакво влияние върху нас. Това са вярвания и легенди, които в повечето случаи са просто търговски похвати при продажбите.
-Случвало ли ви се е клиент да потърси камък за "любов", " успех" или "защита" и как реагирате на такива случаи?
- Редовно ми се случва – ние, хората вярваме в какво ли не. Разбира се, ако това вярване носи удоволствие, успокоение и ни кара да се чувстваме щастливи, защо не. Скоро имах клиентка, която ми каза, че никога не носи рубини. Ако сложела рубинения си пръстен, винаги имала "каръшки ден". Друга клиентка пък ми разказваше, че не се докосва до шпинел, защото бил токсичен, и какви ли не подобни историйки, на които гледам със симпатия и ме карат да се усмихвам. Истината е, че това са просто съвпадения и скъпоценните камъни нямат свойствата да променят или пренареждат ежедневието ни, те просто го правят по-красиво.
- Куриозна случка?
- Скоро дойде при мен клиент, който твърдеше, че негов приятел е намерил диаманти в България – на тайно място, в някаква дупка. Щеше да е голяма сензация ако беше истина, но у нас диаманти няма. Човекът ми донесе и от въпросните диаманти, които се оказаха синтетични, вероятно купени от ибей.
- Какви са тенденциите в света на скъпоценните камъни в момента?
- Бижутерийният бизнес все повече се обръща към неконвенционалните скъпоценни камъни. Ако допреди няколко години кварц, топаз, турмалин се вграждаха предимно в сребърни бижута, то сега са хит в златната бижутерия. Много съм щастлива, че тези камъни излязоха от оковите на предразсъдъците ни, защото са невероятно красиви, когато са с високо качество. Например един турмалин с естествен прекрасен син или розов цвят по нищо не отстъпва на красотата на един танзанит, който стана вече изключително скъп. Преди двадесет години танзанитът не беше познат на широката аудитория и цената му беше в пъти по-ниска. От няколко години обаче е модерен и цената му вече е много висока.
- На какъв камък жената не би устояла и ще каже "Да" ?
- Не е важно какъв е камъкът, не е важно и колко е голям той, важното е да е висококачествен. Само тогава се разгръщат напълно неговите красота и блясък. И все пак, диамантът традиционно е камъкът за предложение на брак. И за да няма изненади с диаманта, не трябва да се забравя, че при покупката на бижуто задължително трябва да се изисква гемоложки сертификат. Диамантите трябва да имат серийния си номер лазерно изписан на пояса (средната част на камъка, която го разделя оптически, хоризонтално, на две части). Ако липсва гемоложки сертификат, ако липсва сериен номер и няма консултант-гемолог по нреме на покупката, не купувайте!
- Живеете във Флоренция, какъв е животът там?
- Флоренция е един от най-красивите и посещаваните градове в света. Имам привилегията да живея там вече 24 години. Разбира се, животът е много по-добре организиран и подреден отколкото у нас, въпреки обичайния италиански, артистичен хаос. Противно на някои твърдения, в Италия се работи много – това е една от страните с най-високи данъци в Европа. След работа обаче животът започва и италианците умеят и знаят как да разпускат. Много социални, приятелски настроени и бъбриви, никога няма да те оставят да скучаеш. Дори да си сам в заведение, например, лесно и бързо навлизат в разговор на всякакви теми. Не очаквайте обаче повече, защото не обичат да се навлиза в тяхното лично пространство. Иначе са хора алтруисти, обичат да помагат. Това, което много харесвам в Италия е нагласата на хората да участват във всевъзможни благотворителни акции, както и да работят веднъж седмично в доброволчески организации – грижат се за животни от приюти, за възрастни хора, за хора в неравностойно положение. Има няколко ресторанта в страната, в които работят само хора със синдрома на Даун, има много добре работещи организации, които събират средства за.бездомните хора, много доброволци работят в кухните, които изхранват всеки ден хората без дом. Изобщо идеята е да се помага на всички, които имат нужда. Италия е страната на изкуството, музиката, почти всеки се занимава с хобито си, много е развито самодейното изкуство, такова, каквото имаше у нас в читалищата преди години. Организират се какви ли не курсове, състезания, спектакли. Много ми харесва и манталитета и социалния живот на възрастните хора, които дори на 90 години ходят да танцуват, пеят на сбирки, влюбват се, понякога имам чувството, че вярват, че животът им тепърва започва.