Кметът на Панагюрище Желязко Гагов: Време е да чуем гласа на кръвта

Загубили сме силата и лудостта на възрожденците
Кой е той
Желязко Гагов е роден на 7 декември 1978 г. По образование е юрист и финансист. Работил е като маркетинг директор. Занимавал се е с обществена дейност - фестивали "Не на наркотиците". Шеф е на Съдийската комисия към Българската федерация по таекуон-до и балкански шампион. Женен, с три деца. Говори английски, испански и руски език.
- Г-н Гагов, трогнахте българите с разтърсващата си реч на церемонията по отбелязване от годишнината от Априлското въстание. Само в една страница в социалните мрежи имате над 1 млн. гледания. Ваши ли са тези думи, видяхме, че не четете от записки?
- Думите са мои, подготвих се за тази реч. Според мен всеки споделя казаното и го изживява. Това е моят зов и апел към обществеността за осъзнаване. Това е само искрата, оттам насетне е много работа. За мен това е най-истинската кауза, другото е суета. Партийните принадлежности нямат смисъл, когато положението е страшно. Виждаме, че дължим много на живелите преди нас и на българския дух, който сме загубили напълно. Представете си силата, с която на Спасовден детето е премествало предишния труп от дръвника и е казвало на палача "Давай, ага, сечи и моята глава". Тази сила, лудост, вдъхновение къде отива?
- Защо се е стигнало дотам да забравим заветите на предците си?
- Може би заради комплекс, който се развива в нацията. Правил съм анализ - като че ли още от образователната система и от семейството. Ние се разродихме. Рода и народа ги няма, защото ги няма обединяващите общ дом и земя. Живеем в забързано ежедневие - не обръщаме внимание на децата си и техните проблеми. А това е най-важното. Бързаме да напуснем България или малките населени места, търсим големите възможности, което е маркетингово управлявано като процес. Второто е илюзорната липса на време да чуем гласа на кръвта, да следваме традициите и да сме заедно. Без земя и традиции сме, криворазбрали сме свободата като свободия - незачитане на правила. Това е комплексен резултат. Преди 149 г. хората, живели в 4-ти революционен окръг, са били без комплекси - изключително трудолюбиви, развивали са занаятите. Само от един еснаф са се плащали на година на турската хазна над 700 хил. турски гроша. Затова султанът издава ферман, че това е свободна зона за търговия. Това кара аристокрацията да се засели в този край. Хората са били богати. Не са очаквали панагюрци да се вдигнат, защото са имали всичко, но виждаме друго. Ценностната им система е различна, защото свободата е издигната на пиедестал, а родината е майка. Опитвам се да вграждам тези завети в програмите на общинско ниво. Имаме всички ресурси като природа, знание и хора да обърнем внимание на себе си и да се погрижим за децата. Фокусът ми е да слушаме децата.
- Не са ли на изчезване занаятите?
- Занаятите се запазват като предприемачески дух. В Панагюрище има много работещи предприятия. Бизнесът е на изключително високо ниво. Развиват се високите технологии - имаме голяма минна компания, както и оптична компания, която си партнира със "Старлинк".
- Споменахте за искрата, но какво дело трябва да се направи, за да се въздигнем като народ?
- С малки стъпки да следваме посоката към себе си. Макар да звучи романтично, вярвам в това. Сега връщаме идеята за "опитни полета", за да осъзнаят децата и родителите им, че най-вкусната храна не е на последния етаж на мола, а е от земята, особено когато ти отглеждаш овошките и зеленчуците. Направихме курс "Млад изобретател", в който третокласници създадоха с компютри впечатляващи проекти като светофар, парктроник. По-големите са организирани в клуб "Квант", в който има физика, роботика, програмиране. Радвам се, че се оформя енергия на общност. В момента преговаряме за учители по английски и с "Конфуций" за учител по китайски. Обръщаме голямо внимание на спорта - той е архитектурата на здравето. Имаме 25 клуба, строим общински плувен басейн, включително за деца със специални потребности. Облагородяваме спортната инфраструктура, ще изградим два тенис корта, които заедно със спортната зала "Арена Асарел" ще се превърнат в спортно градче. Това ще привлече туристи и ще ангажира децата. В момента според статистиката от 25 деца в клас само 5 се занимават със спорт. Искам да преобърнем тази тенденция.
- Правят впечатление на хората ораторските ви способности. Усъвършенствали ли сте ги?
- Завършил съм финанси и право. Кандидатствал съм с български език и история. Чета много и се изкушавам пред белия лист. Имам стихосбирка, която е издадена от издателство "Захари Стоянов". Не съм ходил на уроци, просто вярвам в това, което казвам. Това е и отговорност. Когато бях на 24 г., представяхме първата ми стихосбирка, имах честта да ми "бабува" Антон Дончев. Понеже се занимавам с бойни изкуства, рисувам, пиша, той ме натовари с образа на рицар, тъй като в миналото хората са можели да се бият, но и да рисуват, да свирят и да са обърнати към изкуството. Усетих огромна отговорност, когато той ми го каза.
- Откъде тези всестранни интереси?
- Идвам от корпоративния свят, 20 г. съм обикалял по джунгли и пустини. Занимавал съм се със системи за отбрана и високи технологии. Българите сме страхотни, имаме специалисти, които оставят другите с отворена уста. Няма място за комплекси, трябва да се обединяваме и работим в екип. Тук говорим дори за физическо оцеляване. Журналистка ми сподели, че за миналата година имаме два случая на инфаркт при деца на 8 и 10 г. От 1000 мъже от 25 до 30 г. само 10% могат да имат деца. Да не говорим за безобразията, свързани с прилагане на Закона за движение по пътищата, с последните ужасяващи новини, дори за тротинетките. Трябва да осъзнаем колко е страшно положението и че само ние можем да се преборим с проблемите.
- Хората се чудят само до местната власт ли ще се ограничите. Казват, че ви виждат като бъдещ лидер. Бихте ли минали на друго политическо ниво?
- Не се възприемам в традиционното значение на политик. По-скоро съвременен тип политик, на когото му пука за хората. Ще се раздам напълно за ролята, в която съм в момента. Когато се докажа и се случи промяната, тогава ...
- Прави впечатление, че сте много инициативен, срещате се с хората.
- Много ми е важна комуникацията с хората, защото проблемите са при тях, а голяма степен - и решенията. Важно ми е да си кажем правицата и кривицата.
- Какви са предизвикателствата пред Панагюрище?
- Един от основните ни проблеми е с водата. Щастлив съм, че язовирът "Луда Яна", който се строи от 40 г., започна да се заверява преди 2 седмици, за да се осигури безпроблемното водоподаване. Другият проблем е свързан с отпадъците - имаме регионално депо, което надграждаме с допълнителна клетка. Като инфраструктура обръщаме внимание на крайните квартали и на селата. Завишихме над 3 пъти парите по капиталовата програма за селата, за да се изгради приятна среда за живот. Основното е да се чувстваме като общност. Това възрожденско чувство да си помагаме като че ли се посъбужда в Панагюрище. Основната ми цел е да се обединяваме около идеи и святото дело.