Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/20496565 www.bgdnes.bg

Кметът Павел Михайлов: Покачих раждаемостта в община "Родопи" с 10%

Искам да станем най-доброто място за живеене в България

КОЙ Е ТОЙ

Павел Михайлов е роден на 13 юли 1973 г. Той има магистратура по право и е член на адвокатския съвет на Пловдивската адвокатска колегия. Преди да поеме управлението на община "Родопи", е бил съветник в местния парламент в продължение на 8 г. За кметските избори е издигнат от местна коалиция от няколко партии.

- Спечелихте наградата за "Най-добре развиваща се малка община за 2025" от Global Industry Awards. Дори сте повишили раждаемостта във вашата община - мечтата на всеки кмет. Как го постигнахте?

Реклама

- Хората от нашата община се обичат, всъщност ковид пандемията ги сближи, оттогава имаме и бум на бебета (смее се). Шегувам се, а сега сериозно. Раждаемостта скочи с 10%. Влияние върху положителния прираст в "Родопи" оказва фактът, че нашата община е много красива и е близо до големия град Пловдив. Затова хората я избират, за да постоят тук своя мечтан дом. Така влязохме в челните редици по механичен прираст на населението. Община "Родопи" е единствената в Пловдивска област и една от петте в България, която има положителен прираст на населението в официалната статистика на НСИ.

- За да се раждат бебета в една малка община, трябва хората да имат работа, приходи, да има училища, детски градини...

- Точно така! Миналата година спечелихме и сключихме споразумение с Министерството на образованието за 3 нови сгради на детски градини в селата Първенец, Марково и Белащица и една нова сграда на училище в Марково. И докато в много от общините има отлив на хора и те се обезлюдяват, ние нарастваме и работим за подобряване не само на земната инфраструктура, но и на социалната инфраструктура, защото при нас има недостиг на места в детските градини и училищата. Този приток на хора към община "Родопи" ни задължава да следваме тенденцията и нуждите на хората - затова правим нови улици, канализации и инвестираме в паркове. Тази година имаме проекти за 7-8 парка в различни населени места. Защото, когато направим един парк, хората започват повече да комуникират помежду си и това подобрява качеството на живот.

- Колко хора живеят на територията на община "Родопи"?

- 35 000 души са официално регистрирани, но неофициално живеят двойно и отгоре.

- Какъв е поминъкът на хората тук?

- При нас почти няма безработица, само който не иска да работи, той не работи. Хората работят и на територията на общината, но и в големия град. Община "Родопи" всъщност е като една голяма спалня на Пловдив, тъй като пловдивчаните, които не искат да живеят в лудницата и в панелките на града, си купуват място при нас, дори и да е извън регулацията, сменят предназначението и строят своя мечтан дом. На първо място сме по брой издадени разрешения за строеж на нови жилищни сгради в цяла България, като тази година надминахме с много София по глава на населението. Комуникацията с Пловдив е много бърза, особено успешно се развива Тракийско-родопската яка, населените места са на 2-3 км от големия град. Ние сме нещо като Витошката яка около София.

- Какви политики прилагате, за да привличате хората?

- При нас има много ниски данъци, например данък МПС е на минимума за България. Затова най-големите транспортни фирми идват при нас и ние печелим средства за хазната. Печелим всъщност от оборот, а не от високи цени на данъците.

Реклама

- Какъв друг бизнес се е заселил във вашата община?

- Оформят се вече индустриални зони, които са много интересни, но ние сме малко затруднени от големия трафик, особено от този по Околовръстното шосе на южната дъга на Пловдив. Това шосе на 80% се намира на територията на община "Родопи" и там се оформят големи индустриални зони. Летище "Крумово" и единственият интермодален терминал в България в село Златитрап също са на наша територия - ето чудесни условия за бизнес! Имаме и прекрасни условия за туризъм, защото общината е голяма, имаме много и малки красиви балкански населени места и граничим чак с община Чепеларе.

- Какви цели си поставяте в близка перспектива?

- Ние вдигнахме много летвата, трябва да поддържаме това темпо на развитие и дори да го увеличаваме! Аз разчитам много на екипа си, на визията, която имаме за растеж, но най-основното нещо не само за нашата, а за всички общини е така наречената финансова децентрализация. Искаме част от данъка общ доход за физическите лица и част от корпоративния данък да остават в общините, защото всички тези данъци в момента вървят към хазната на държавата. Аз съм член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България и там с колегите сме си поставили за главна цел да започнем стъпки за финансовата децентрализация на общините. На последния форум на сдружението предложих на зам.-министъра на финансите да направим поне един пилотен проект в няколко общини, сред които да е и "Родопи", за да видим как ще тръгнат нещата. Това е много важно за местната власт, ние проектираме, имаме проекти за милиони, но всъщност нямаме достатъчно приходи, за да осъществим проектите и сме зависими от държавата дали ще ни финансира за тях.

- Каква е визията ви за общината в дългосрочен план?

- Намираме се на изключително благоприятно място. Освен добро място за бизнес имаме амбицията да превърнем община "Родопи" в най-доброто място за живеене в България. Но за да стане това, въпреки че вървим с големи стъпки, трябват повече средства - затова участваме по всякакви програми - европейски, на държавата, включваме се и със собствени средства, защото си покачваме приходите с всяка година.

- Откъде идва най-големият ви приход?

- От закупуването на имоти в общината, тоест данък придобиване, който е 3%. Ние генерираме повече средства от този данък, отколкото от всички останали, взети заедно. Цените на имотите постоянно се вдигат. С няколко проекта така развихме региона, че започна бум на строителство в общината.

- Какви проекти засилиха интереса към общината?

- Само едно околовръстно при Марково, като направихме, не можете да си представите как се отпуши интересът към района! За него теглих заем от фонд "Флаг" и оттам нататък бизнесът полудя и започна да строи.

- В сферата на туризма имате ли планове?

- Член съм на УС на фонда за развитие на летище Пловдив - южната врата на България, и там действаме много сериозно, вече сме влезли в партньорски отношения с "Райънеър" и разработваме планове за бъдещето. Смятаме, че до година-две могат да се отворят поне 7-8 нови линии - 3 за Италия, 2 за Централна Европа, за Германия, за Великобритания и за Испания.

- От кой бранш идвате, преди да станете кмет?

- Юрист съм по образование, 20 години съм бил адвокат.

- В личен план какво си пожелавате?

- Аз и всички около мен да са здрави. И да вървим напред!

Четете още

КОШМАР! Българите се стопихме с 2,5 млн. души

КОШМАР! Българите се стопихме с 2,5 млн. души

УЖАС! Оглавихме поредната черна статистика

УЖАС! Оглавихме поредната черна статистика

Рекорд! 12 бебета за денонощие са родени в болницата в Монтана

Рекорд! 12 бебета за денонощие са родени в болницата в Монтана

Бейби бум в цялата страна

Бейби бум в цялата страна

Реклама
Реклама
Реклама