Жителите на хасковското село Въгларово: Не ни е страх от радиоактивната вода!

На хората не им пука и си пият от чешмите, казва кметът Господин Георгиев
"Хората не се страхуват и не им пука, че водата е радиоактивна. Пият си от чешмите, готвят с нея и няма никакво притеснение."
Това заяви пред "България Днес" кметът на хасковското с. Въгларово Господин Георгиев. Селото е едно от местата в региона, за които беше издадено ограничение за използването на водата за питейни нужди и готвене, тъй като проверка е показала повишение на радиоактивността. Отчетеното покачване на индикативната норма е 0,1 милисиверта и е минимално установено в 4 от 9 взети проби, обясниха здравните власти. Проблемът е установен още в областния град Хасково и околните села Подкрепа и Стамболийски.
"В селото ни има водоноска, която осигурява 1000 литра вода. Но интересът е минимален и почти никой не си пълни вода оттам. За три дни са използвани само 200 литра, представете си колко някой се вълнува от тази голяма туба. Хората не намират разлика между водата вкъщи и тази във водоноската. Затова и всеки пие, откъдето намери, и си продължава живота постарому. Ако водоноската е с минерална вода, сигурно ще се извие дълга опашка", каза още Георгиев.
На въпрос към кмета на Въгларово дали той пие вода от чешмата, Георгиев отговори по интересен начин: "Вода от чешмата не съм пил, откакто дойде демокрацията в България. Имам си своите съображения и си намирам начин да си набавям".
В периода 2017-2019 г. в Хасковско имаше криза, след като във водата беше открит силно токсичният и радиоактивен метал уран. На местното население беше забранено да пият и да готвят с живителната течност, като периодично бяха осигурявани водоноски. Мнозина признаха, че продължават да ползват вода от чешмите и не се плашат от урана, тъй като вероятно го пият от десетилетия.
Все пак правителството отпусна извънредно финансиране от близо 2 млн. лева, които бяха насочени главно към изграждането на кладенците за аварийно водоснабдяване.