Тодор Батков гръмна дива коза рекордьор

- Трофеят струва 20 000 евро
- Подобри 87-годишно национално постижение
- Слуката става от 650 метра в труднодостъпна местност след изтощителен 12-часов преход в екстремни условия в ловно стопанство "Кормисош"
Тодор Батков отстреля най-трофейната дива коза в България и така подобри 87-годишен национален рекорд. Слуката става от 650 метра в труднодостъпна местност след изтощителен 12-часов преход в екстремни условия в ловно стопанство "Кормисош".
"Случи се в местност в сърцето на стопанството, която е много труднодостъпна. Условията бяха много екстремни с паднали дървета и скали, но, слава Богу, след 12-часов преход видях екземпляра", разказа пред "България Днес" известният адвокат.
Трофейните рога и череп на 45-килограмовото животно са представени от директора на Южноцентралното държавно предприятие в Смолян инж. Здравко Бакалов пред директорите на ловните стопанства и ловни експерти. Показателите говорят недвусмислено за нов национален рекорд.
Специална комисия дава впечатляващите 120,93 точки. Предстои международни експерти да дадат тежката си дума.
Настоящият национален рекорд от дива коза в България е с оценка 119,00 т. и е поставен през 1938 г. в Рила планина. Рекордът не е подобряван 87 години.
Батков вече има в колекцията си "Голямата Африканска Седморка", което означава, че е отстрелял слон, носорог, кафърски бивол, крокодил, лъв, леопард и хипопотам. Тодор Батков заедно с футболната легенда Христо Стоичков членуват в Българския сафари клуб.
Мерак през годините на бившия собственик на "Левски" е да подобри световния рекорд на Тодор Живков за трофей от муфлон. Под пушката на Тато в ловно стопанство "Воден" през 1986 г. пада трофейният муфлон, чиито рога са дълги над 109 см. Екземплярът е оценен с 241 точки по формулата на Международния съвет по лова и досега този рекорд не е надминат.
Впечатляващата слука с дивата коза е приветствана от експерти в лова.
"Добитият трофей с показатели да постави нов национален рекорд е доказателство за доброто стопанисване на дивеча в резултат от дългогодишната работа по опазване на вида и поддържане на естествените местообитания на дивата коза на територията на ловните стопанства на ЮЦДП - Смолян", сподели пред "България Днес" директорът инж. Здравко Бакалов.
Румънците държат световния рекорд от 1937 г. с огромен трофей, оценен с внушителните 141 точки. "Не са го подобрили още, а нашия го подобряваме, движим се правилно и отговорно по отношение на популацията на дивата коза у нас", посочи още Бакалов и добави, че докато през 1989 г. е имало 27 диви кози в "Кормисош", то в наши дни бройката им наближава 4-цифрено число.
По думите на Бакалов постижението на Батков е "впечатляващо" и "уникален успех за ловното стопанство".
"56 животни само са разрешени за отстрел и те са при нас, което показва, че разполагаме с добри запаси и във възход на популацията на дивата коза. Румънците държат световния рекорд от 1937 г. със 141 точки. Не са си го подобрили още, а нашият национален го подобряваме, движим се правилно и отговорно по отношение на популацията", добави шефът на ЮЦДП - Благоевград.
Адвокатът авджия:
Дай Боже всекиму такава слука
- Честит трофей, адв. Батков! Това ли ви е първата среща с този рекордьор в Балкана?
- Благодаря! Не, преди 5 години го видях на съседното било - беше на около 1100 м. Наблюдавах го 15 минути, но не можех да стрелям на такова разстояние. На 11 г. е бил, а сега на 16. Ходих два пъти да го търся след това, беше неуспешно. Сега беше на около 650 м разстояние.
Това е достоен отговор на манипулацията, че балканската дива коза е полузасрашен вид. Истината е, че тя преживява истински бум на популацията. Над 1200 са само в ловно стопанство "Кормисош". Естествен вид е за района на стопанството. През 40-те години на миналия век е била почти изчезнала.
- Как се възстановява?
- През 1967 г. по идея на Пенчо Кубадински решават да възстановят популацията. Доставят от Швейцария стадо с 14 женски и 2 мъжки. Правят ограда и ги оставят на спокойствие. Две години няма поколение, което не е нормално. Тогава Кубадински дава команда да отстрелят единия мъжки. Отварят го и виждат, че е бил кастриран. Тогава пак по негово указание улавят два мъжки в капан в района на Девин, което е изключително сложно. Чак след като докарват два наши родопски пръча, популацията започва да расте и дори се разселват екземпляри в различни стопанства.
- Каква ще е съдбата на трофея?
- Оставям го в ловно стопанство "Кормисош", там му е мястото. Вкъщи нямам такива. Единствено в кабинета ми държа първия ми глиган от 2022 г. "Кормисош" години наред държи рекорда за диво прасе - 198,8 точки на Тодор Живков от 1987 г. Имаме тук световен рекорд на дива котка и национален на кафява мечка.
- Колко струва трофеят?
- Между 15 000-20 000 евро, които си плащам. Дай Боже всекиму такава слука. Чест и 18-годишен обществен ангажимент е да подкрепям и развивам "Кормисош". Отворено е за всеки, който желае организиран лов с държавна такса. През 2024 г. успяхме със съдействието на МОСВ да направим преброяване в стопанството. 17 маршрута обходихме и фиксирахме около 600 броя диви кози. Което означава, че нормално са двойно повече. Всичко е записано и документирано. Амбицията ни е такава таксация да се направи поне за Родопите, ако не за цялата страна.
Живков със световен
рекорд за глиган
Тодор Живков държи световен рекорд за отстрел на диво прасе. Трофеят на Тато е оценен със 155,55 точки. Бившият Първи поваля животното в ловно стопанство "Кормисош" през октомври 1986 г. И досега рекордът му е ненадминат в цял свят. Самият Живков подобрява рекорда на Херман Гьоринг, постигнат в Полша през 1936 г. Трофеят на нацисткия лидер е бил оценен със 154 точки.
В продължение на 33 години Живков държи национален рекорд за елен лопатар. Слуката на Живков е от 1984 г. в стопанство "Воден". Той е с оценка от 207,59 точки по системата на CIC и тегло 3,990 килограма.
Рекордът пада на 16 октомври 2016-а, когато при организиран лов в стопанство "Тервел" германският авджия Вернер Аустерман поваля елен лопатар с оценка от 208,22 т. по системата на CIC и тегло 4,750 кг.
Около горите на село Белица Тато отстрелва много голяма мечка. Получава признание от много точки от световната комисия и прави рекорд, който не е подобряван години след смъртта му.
Само за ден в Карпатите Тодор Живков отстрелва седем мечки. Тогава гостува на румънския соцлидер Николае Чаушеску и двамата се надпреварват кой ще повали по-огромен трофей.