Георги Господинов отсвири конкурента си за наградата "Роман на годината"

Призът взе Красимир Димовски за "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П"
Носителят на литературната награда "Международен Букър" за своя роман "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел - Георги Господинов, не дойде да уважи колегите си на връчването на наградата "Роман на годината" в конкурс, организиран от НДФ "13 века България".
Георги Господинов дори не сметнал за необходимо да се извини за отсъствието си, тъй като в момента е в България след завръщането си от панаира на книгата в Италия.
Писателят бе най-голямата конкуренция на спечелилия в крайна сметка приза "Роман на годината" Красимир Димовски. Той взе отличието с "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П".
Опитите на "България Днес" да се свърже с Гоподинов удариха на камък, защото писателят не вдига телефона си.
Романът, с който кандидатства Господинов, бе "Градинарят и смъртта". Церемонията се състоя е понеделник в Софийската градска художествена галерия.
Името на победителя обяви Бисера Йосифова, изкуствовед и изпълнителен директор на фонд "13 века България", а наградата беше връчена от зам.-министъра на културата Георги Султанов.
Романът "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П" е динамичен и наситен с обрати. "Тезеят в своя лабиринт" е своеобразно продължение на книгите "Момичето, което предсказваше миналото" и "Ловецът на русалки" и завършва тематичната трилогия.
Авторът каза, че най-голямото богатство на човек е да може да намери празно пространство. "В нашия претъпкан свят от пространства, които са претъпкани от ежедневие, от политика, от страх и кавги между хората, претъпкан дори от много литература, от много прочетено, се оказа, че в един момент наистина е трудно да откриеш своето празно пространство. Аз имах това щастие с моите книги да го открия", обясни Димовски.
Сред останалите кандидати за наградата бяха "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Мандарини по Мариенплац" от Теа Монева, "Странично осветление" от Юрий Рахнев и "Убийство на булевард Стамболийски" от Чавдар Ценов.
Председателят на журито акад. Владимир Зарев отбеляза, че журито е трябвало да прочете 33 романа, за да отдели шест от тях. Той разказа, че преди повече от десет години бил поканен отново да бъде в журито на същия конкурс и тогава членовете били затруднени, защото 60% от книгите били изключително слаби и им било много трудно да отделят шест романа. "Тази година имахме отново огромно затруднение, но този път в обратния смисъл - романите бяха великолепни. Поне 20 от тях заслужаваха да бъдат отличени", обясни Зарев.