Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/20867044 www.bgdnes.bg

Председателят на Европейския музикален съвет Мила Георгиева: С еврото ще реализираме певците си по света!

Талантите ни са дискриминирани навън, казват, че нямаме качество 

КОЯ Е ТЯ

Мила Георгиева е първата българка председател на Европейския музикален съвет. Избрана е на 26 юни т.г. Тя е един от най-активните млади професионалисти в областта на културния мениджмънт у нас. От 2021 г. е зам.-председател на Българската музикална асоциация (БМА). Има богат опит като мениджър на артисти и международен координатор на високо ниво. Специално за читателите на вестника Мила говори повече за амбициите си да развие родните изпълнители на световните пазари.

- Мила, станахте председател на Европейския музикален съвет. Как стана?

Реклама

- От две години съм в борда на организацията. Беше естествен развой на нещата. Инициативата да заема поста идва от самия екип и членовете на съвета, които явно са се припознали в мои качества. Гласува се от общо събрание от представители в цяла Европа.

- Очаквахте ли да изберат точно вас?

- Знаех, че ще получа подкрепа, но се изненадах, тъй като съм в управлението на структурата от две години. Тя е доста голяма, стара и представлява най-големите европейски музикални организации в различни сфери. До момента съветът не се е водил от човек от Източна Европа, камо ли от България. Аз съм и доста по-млада от повечето членове и беше неочаквано. Постижението е голямо не само за мен, а и за България.

- Разкажете ни малко повече за организацията.

- Съветът е една от най-старите мрежи в Европа, създадена от ЮНЕСКО преди много години. В нея членуват организации и национални музикални съвети. Те са държавните шапки, които отговарят за цялата музикална култура в дадена страна - изпълнители, фестивали, включително и музикалното образование. Отделно има международни учебни мрежи от тези на академиите, училищата, хоровите оркестри на концертните зали. Изключително много независими мрежи, които се занимават с всичко, което може да си представите в сферата. Защитават правата на артистите, управляват представителната дейност на певците. Членовете в момента са малко над 130.

- По какъв начин новият ви пост ще се отрази на родния музикален бизнес?

- Преди две години, когато влязох в съвета, ясно заявих, че виждам като проблематика дискриминацията на хората от Източна Европа. Достъпът ни до европейския пазар е много по-ограничен заради стереотипите, които все още има спрямо нас. Често биваме дискриминирани на географски принцип само защото сме отнякъде. За първи път ще бъдат поставени на тяхната маса проблемите, които имаме, и каузите, за които се борим. Трудности има навсякъде, но нашите, характерни за целия ни регион, досега не са били изслушвани на дневен ред. Целта е да има по-сериозни европейски средства за сферата в региона ни - за подобряване на достъпа до пазар и преодоляване на стереотипизацията, която е голяма пречка. Искам да доведем до резултати за артистите в България и близките ни държави. Работим заедно със съседките, защото все пак сме 60 милиона души.

- Наистина Балканите гъмжат от таланти, но все не успяват да пробият навън.

Реклама

- Много е трудно. Имала съм разговори с най-големите форуми в сферата, които казват: "Ами вие просто нямате качество". И впоследствие чуваме те какво представят и си даваме сметка, че е просто стереотип. Всичките тези пазари работят на малка изкуствена инвестиция на ниво кой колко пари може да даде, за да има артисти там. Ясно е, че България е с малко население, но какво е оправданието за Румъния - та те са 20 милиона?

- Ще се наложим ли по-успешно на чуждестранните пазари, след като приемем еврото?

- Разбира се! Това е нещо, което, откакто се популяризира като новина в Европа, прави голямо впечатление. Малко държави, членки на ЕС, са успели да стигнат до този момент. Около нас, като изключим Гърция, го направиха само хърватите. Голямо постижение е. В практически план е облекчение, защото, работейки с международни средства, губим много пари в превалутиране. Във всекидневието си често водя разговори с хора, които са притеснени от промените. Те не се замислят, че сме във валутен борд от 97-а година и сме прикачени към тази парична единица. Тоест няма да е голяма разлика за нас. Доскоро бяхме най-бедната, най-изостаналата страна от Европейския съюз, а сега показваме нещо различно, дори имиджово.

- По какви други инициативи работите?

- С Българската музикална асоциация (БМА) от години посещаваме големите европейски форуми, за да има българско присъствие от професионалисти. Отделно с моя партньор Рут Колева правим конференцията "Соло лайф", която цели да засили и да свърже музикалната индустрия в България и в региона с водещите компании в света. По този начин ще представяме млади артисти от региона пред професионална аудитория с цел развитие. Новата длъжност е признание за мен и за начина ми на мислене и работа. Заедно правим стъпките към различното ни възприемане в Европа.

Четете още

Кубрат Пулев призова: Искаме референдум за еврозоната

Кубрат Пулев призова: Искаме референдум за еврозоната

Европейският съвет подкрепи приемането на еврото в България

Европейският съвет подкрепи приемането на еврото в България

Еврогрупата подкрепи членството на България в еврозоната

Еврогрупата подкрепи членството на България в еврозоната

Олимпийският шампион Янко Русев: Да сложим Ботев и Левски на еврото!

Олимпийският шампион Янко Русев: Да сложим Ботев и Левски на еврото!

Реклама
Реклама
Реклама