Арменци възстановяват откраднатия паметник на Пейо Яворов

Крадат монумента през 1995 г.
Бюстът, намиращ се в Борисовата, е уникален
През 1995 г. неочаквано е извършено покушение на паметника на великия български поет Пейо Яворов в Борисовата градина в София. Кражбата на бронзовия бюст предизвиква силен смут в арменската общност у нас. Причината - Яворов е дълбоко почитан от арменците заради състраданието, което проявява към тях след арменския геноцид. В своето стихотворение "Арменци" поетът изразява силна съпричастност към съдбата на арменските заселници в България. Произведението се превръща в символ на историческото и духовното сродяване между нашия и техния народ.
30 години по-късно "България Днес" припомня за тази скандална кражба и предоставя на своите читатели уникални снимки на обезобразения бюст, заснети тогава от фотографа Иван Захариев.
На 20 април 1995 г., само месеци след вандалския акт, ново копие на възпоменателния бронзов бюст е поставено на мястото на откраднатия. Лично на откриването присъства тогавашният президент д-р Желю Желев. Средствата за възстановяването са събрани с дарения от арменската общност в България. С лични финанси към каузата се присъединява и журналистът Кеворк Кеворкян.
Днес в София всеки може да посети къщата-музей на поета, където се пази неговото духовно наследство. Главният уредник на музея, Иво Милтенов, споделя с огорчение пред "България Днес", че мнозина все още свързват името на Яворов основно със скандали и трагедии.
"Жал ми е, че почти не се намират хора, които да дойдат в музея и да си поговорим хубави неща за Яворов", казва Милтенов. "Този поет е специален, защото неговите произведения са написани от чиста душа и затова са толкова истински. В онази нощ през 95-а най-вероятно крадецът е разтопил паметника и е изкарал 20 лева, с които е отишъл да пие и яде в някоя кръчма", добавя още той.
Оригиналният бюст, нагло откраднат през 1995 г., е поставен за първи път още през 1935 г. Неговата стойност е не само художествена, но и символична - създаден е от един народ в чест на поет от друг, което го прави уникален по цял свят.
"Яворов е пратеник на Бога", казва арменски духовник по онова време.
В знак на признателност към българския народ и делото на Яворов в арменската столица Ереван един от централните булеварди носи неговото име - още едно свидетелство за вековната благодарност и взаимно уважение между двата народа.