Представят нови османски документи за Левски

*Лекция в ловешкия исторически музей от проф. Пламен Митев
*Тригодишен тръгва на поход по стъпките на Апостола
Комитетската дейност на Васил Левски и османската власт се оказва темата, вълнуваща най-много българската публика. За това признава в своя лекция в ловешкия регионален исторически музей проф. д-р Пламен Митев. На 18 юли се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата.
Професорът представи в Ловеч поредицата "Васил Левски - нови документи и изследвания". Сборниците, събрани досега в пет тома, са издание на Национален музей "Васил Левски" в Карлово, родното място на дякон Игнатий. В тях са включени трудове, представени на научни конференции в южния град от 2021 г. насам. По думите на проф. Митев най-търсеният е първи том - "Васил Левски, комитетската организация и османската власт (1872 - 1873 г.)", а големият интерес към него е довел до преиздаването му само преди един месец. Той разказва, че идеята за поредицата се е зародила през 2020 г., когато в София са се събрали петнайсетина историци, занимаващи се с революционното дело на Апостола, за да обсъдят новите документи, открити предната година в Османския архив в Истанбул. В архива се отразяват почти 600 години.
Вторият сборник е "Васил Левски, четническите акции и комитетското дело (1867 - 1873 г.)". Том трети е озаглавен "Васил Левски, българските възрожденци и техните музеи" и съдържа материали от националната научна конференция през 2022 г. по случай 85 години от създаването на музея на Апостола в Карлово. Четвъртият сборник - "Памет за Апостола", предоставя конкретика на информацията, от която се вижда присъствието на Левски на едно или друго място и кои са неговите най-близки сподвижници там. Том пети е озаглавен "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България". В него има 31 текста.
С гражданско поклонение пред паметника на Васил Левски в село Къкрина и възпоменателна церемония пред паметника му в Ловеч ще бъдат отбелязани 188 години от рождението на Апостола. Поклонението в двора на Къкринското ханче, където е заловен Левски", е на 18 юли, петък, преди обед. В Ловеч, в храма "Успение Богородично", вечерта ще бъде отслужена панихида за Апостола, след което ще се проведе възпоменателната церемония пред паметника на Левски.
Тази седмица започва и походът "По стъпките на Апостола", който се провежда за 31-ви път. От Плевен до Карлово се очаква да преминат 266 души. През 1995 г., мероприятието започва с едва двама естусиасти. Туристите са разпределени в осем лъча. Те ще тръгнат по пътеките на Централен Балкан и Средна гора на 14, 15 и 16 юли. На 18 юли те ще бъдат посрещнати на площад "Васил Левски" в Карлово от кмета на града.
Тази година за първи път една от групите ще поведе най-малката дъщеря на един от първите участници в похода - Емил Недков. В похода ще участват и другите му две дъщери заедно с осемте му внуци. Един от тях е и най-малкият участник - Явор, който на 18 юли ще навърши три години. Най-възрастен участник тази година е 79-годишният карловец Васил Чардаклиев, който е от рода на Васил Левски. С него ще участват още 20 туристи от Карлово.
Рекорден тази година е и броят на селищата, чиито представители ще се включат в похода - 22. Освен това идват и две семейства от САЩ и едно от Великобритания, един жител на Австрия и петима от Сърбия.
Кметът на община Плевен д-р Валентин Христов каза, че е горд с това, че вижда толкова много млади хора, които са последователи на Апостола и пожела пътят им да е лек. "Този поход има дълга история. Това е пример за нещо, което е устойчиво в нашия град, защото 30 години не са малко", каза д-р Петров. Той добави, че участва над 20 години и винаги е гледал да води групи с деца. Защото това, което се случва по време на похода, е насочено към младите. Възпитанието на младите се формира не само когато четат книги, ходят в музеи или в училище. Благодарение на такъв вид походи децата опознават не само своето историческо минало, но и природата на България и започват да я обикват. Когато не успеем да предадем нашата историческа памет на тези след нас, тя се губи. Затова трябва да има различни начини тя да бъде предавана и походът "По стъпките на Апостола" е един от тези начини. Тази година в неговата група са включени деца на възраст между девет и десет години.
Откриването на похода и изпращането на участниците ще се състои на 13 юли, четвъртък, пред паметника на Васил Левски в Плевен.