Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/20939779 www.bgdnes.bg

Д-р Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология: 15 древни селища лежат във Варненското езеро

Откривали сме огромни черепи на вълци, които вероятно са дарявани на боговете 

КОЙ Е ТОЙ

Д-р Найден Прахов завършва бакалавърска, магистърска и докторска степен в катедра "Археология" към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той е част от българския научен екип, участващ в международния морски археологически проект "Черно море" и част от проекта за разработка на прогнозни модели за идентифициране археологически обекти по българското черноморско крайбрежие. Участва в подводни разкопки на ранноброзновото потънало селище в Китен и на потънал кораб от XIX век в акваторията на Черноморец. От 2015 работи като археолог в Националния археологически институт с музей при БАН. От 2020 г. е директор на Центъра за подводна археология.

Реклама

Доли ТАЧЕВА

- Д-р Прахов, една от последните археологически находки във водата е корабокрушение от XIX век край Китен. Какво се знае за него?

- Да, проведе се първият етап от проучването на кораб от късноосманската епоха. Това е проект, в който участват колеги от Центъра за подводна археология от България, както и доброволци от САЩ и Австралия. Финансиран е, от една страна, от Министерство на културата, от друга страна, от Института за корабна археология, който е най-големият институт за изследване на корабоплаването, базиран в Америка. Това е черноморски търговски кораб, натоварен с дървен материал. Гредите са били основна суровина, с която са търгували на крайбрежието на Странджа. Планината е била известна със своите гори, като е била основен източник на дърва и въглища за Източното Средиземноморие, Истанбул и за други места по Черно море. В Китенския залив това е вторият проучен потънал кораб.

- Освен корабокрушението край Китен има ли и други скорошни находки, които заслужават внимание?

- Друг проект, който имаме всяка година, е проучването на Месамбрия, или познат още като Несебър, който е един от големите исторически градове по крайбрежието. Голяма част от древния град днес се намира под вода. Може би 1/3 от него е потънал, като това, което сме открили досега, са крепостни стени и вълноломи. Проучването на този обект започва още през 60-те години на миналия век под ръководство на Люба Огненова, която е един от пионерите на българската подводна археология и една от първите жени подводни археолози в света. Тя открива първите археологически обекти под вода при Несебър и Центърът за подводна археология от 2017 година продължава нейното дело. Разкриваме и документираме крепостни стени и вълноломи в акваторията на Несебър. Най-ранните са от V-IV век преди Христа, а най-късните са от V-VI век след Христа. Някои са на дълбочина до 5 метра, най-плитките са на около 1-2 метра дълбочина. Има доста добре запазени монументални градежи, направени от големи камъни, като през последните години откриваме и дървени конструкции в зидовете, което пък ни помага да датираме с много голяма точност кога са построени.

- Срещали ли сте ритуални или култови обекти под вода и какви хипотези пораждат те?

- Около Несебър не сме открили досега. Откриваме каменни колони, но не са в някакъв ясен контекст. Не е ясно от какви сгради са, но е възможно да са били и от храмове, които със сигурност са били във високата част на града и вероятно част от тях са се срутили във водата. За култови съоръжения нямаме засега някакви податки. Иначе едно от праисторическите селища, което е разкопано при Китен, е открито точно когато проучват първия потънал кораб през 80-те години. Селището е от ранната бронзова епоха и е много добре запазено. Има много керамика, артефакти, установяват се в една зона концентрация на по-големи колове, с които са правени сградите, отличават се с това, че са по-дебели като размер. В тази сграда, която е била в най-високата част на селището, са открити части от черепи на тур и на изключително голям вълк.

Реклама

- Това означава ли, че са се извършвали някакви жертвоприношения?

- Нямаме сведения за това, защото това са били диви животни, които са се ловували, но може би са оставяни там като дарове към боговете. Говорим за изключителни ловни трофеи. Открити са и други артефакти като бронзова брадва например. Затова археолозите смятат, че това е било храм или един от храмовете на селището, където са се носели дарове.

- Много праисторически селища ли лежат под водата?

- Има още няколко праисторически селища, открити по българското крайбрежие и в крайбрежните езера. Всъщност са доста, като само във Варненските езера има поне 15 селищни обекта. Има при Созопол, Атия, при Ропотамо, като те са или от ранната бронзова епоха, или от късната каменномедна епоха. При Варна са открити от кръстната бронзова епоха, така че има доста селища, които са под вода и това е така, тъй като нивото на Черно море се покачва. Това не е процес, който е характерен засега за нашето съвремие, а е процес, който е започнал след последния ледников период преди около може би 20 хиляди години и е причинил заливането и на праисторическите селища, и на античните части от градовете.

- Има ли зони с така наречените "бели петна" от неразкрити археологически находища, които искате да проучите?

- Може да се каже, че цялата акватория на Черно море е такова "бяло петно" на картата. Правени са проучвания на някои места, но има и много неразкрити места. Когато правим проучване, ние не можем да установим какво има под пясъка или под тините. Всичко това е скрито. В някакви моменти, казват се "времеви прозорци", при силно вълнение, особено при някои нехарактерни ветрове, се променят традиционните течения и това води до разместване на пясъка. В тези моменти понякога се разкриват такива обекти, но то е за кратко. След като приключат тези ветрове, теченията си възвръщат обичайните движения и покриват много бързо разкритото.

- Как се осъществява подготовката и самата работа по една подводна експедиция?

- Зависи от естеството на експедицията. Ако са археологически разкопки, обикновено позиционираме над обекта кораб и провеждаме проучване с така наречените ежектори, които представляват нещо като гигантски смукачки, задвижвани от водни помпи. С тях изсмукваме пясъка и разкриваме археологическите обекти. Работим с подводни археолози. Като основна част от нашата работа е и документирането на обектите.

- Какви други проучвания правите?

- Някои са свързани с водолазни издирвания. Изследваме щателно дадена акватория, използваме подводни скутери, с които се повишава много възможността за работа под вода. С тях водолазът може да стои по-дълго под водата и да обиколи по-голяма зона, много е удобно. Другите проучвания, които правим, са дистанционни. Това са изследвания, които с уреди, монтирани на кораб или лодка, изследваме морското дъно, като документираме самия релеф, с някои може да видим какво има под повърхността на дъното, в някои случаи да видим скрити обекти, закопани в пластовете.

- Какво се случва, когато откриете такъв заровен обект?

- Зависи. Ако е нещо важно за науката, го проучваме, но за това обикновено кандидатстваме за финансиране. Когато е някакъв обект, който е застрашен от инфраструктурен обект, като изграждане на пристанище например, тогава инвеститорите трябва да финансират археологическото проучване, така че да се запази максимално обектът, преди да се реализира инвестиционното намерение.

- В разгара на лятото сме, какво предстои в близко бъдеще?

- Тези дни приключи първата фаза на проучванията край Китен. Очакваме да продължим по-късно през годината. Есента сме планирали разкопки край Несебър и Равда, край Созопол. На Северното Черноморие също всяка година провеждаме експедиция и вероятно ще се завърнем и там.

Четете още

Водолази плуват край останките на древни кораби в Китен

Водолази плуват край останките на древни кораби в Китен

Водолази откриха потънал кораб край Созопол

Водолази откриха потънал кораб край Созопол

Откриха кораб от 16-и век на рекордна дълбочина

Откриха кораб от 16-и век на рекордна дълбочина

Д-р Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология: Съкровищница има във водите около Созопол

Д-р Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология: Съкровищница има във водите около Созопол

Реклама
Реклама
Реклама