Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/2137643 www.bgdnes.bg

Ексградският прокурор на София Николай Кокинов: Да става каквото ще!

"Не ме интересуват заплатите. Има много по-важни неща от това, като да защитя името си." Това заяви пред "България Днес" бившият градски прокурор на София Николай Кокинов.
Днес Висшият съдебен съвет ще решава дали да уволни дисциплинарно Кокинов, каквото е предложението на дисциплинарния състав. Самият Кокинов твърди, че не се притеснява от крайното решение, и прояви известна незаинтересованост.
"Да става каквото ще! Каквото искат да правят. Само че няма как да ме уволнят, след като съм си подал оставката", коментира той.
Производството срещу Кокинов беше образувано заради записаните скандални разговори между него, бившия премиер Бойко Борисов и ексминистъра на земеделието Мирослав Найденов. В тях тримата обсъждат неприключилата проверка за скандалните подслушвания в МВР, разследването срещу Найденов, както и сексуалната ориентация на прокурори и журналисти.
Дисциплинарният състав, в който влизаха Ясен Тодоров, Юлиана Колева и Незабравка Стоева, приключи производството срещу Кокинов още преди седмици. Те единодушно взеха решението, че Кокинов трябва да бъде уволнен като прокурор. Точно преди месец обаче от Софийска градска прокуратура обявиха, че след прослушването на записите Бойко Борисов, Мирослав Найденов и Николай Кокинов не са извършили престъпление, а такова е извършило самото лице, което е направило записа.
Ако Кокинов не бъде освободен дисциплинарно, той ще може да си тръгне на бял кон и да вземе полагаемия му се бонус от 18 работни заплати. За тази цел обаче срещу него трябва да бъде прекратено и дисциплинарното дело от март, което започна по искане на главния прокурор Сотир Цацаров. Според обвинението Николай Кокинов не е спазил принципа на случайното разпределение на разследванията. Така съвсем неслучайно той възложил преписката за ощетяване на държавата при износ на ток на прокурора Георги Тафров. Кокинов твърди, че е направил това по разпореждане на Христо Граматиков от Върховната касационна прокуратура, но последният отрече.
Друга важна разлика между уволнението и оттеглянето от съдебната власт с оставка е, че дисциплинарно отстранените магистрати нямат право да се впишат и да работят като адвокати.
Пред "България Днес" Кокинов отказа да коментира дали ще си търси правата по съдебен път, но според закона последната дума по наказанието му ще има Върховният административен съд.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама