Ченгетата биячи неизвестни

Скандално нарушение на Закона за МВР ще позволи на ченгетата, пребили невинни граждани пред парламента, да избегнат наказание. Това обявиха пред "България Днес" прокурори, разследващи полицейското насилие по време на обсадата на Народното събрание във вторник вечерта. От излъчените по телевизиите репортажи ясно се вижда как част от униформените бият с палки, ритат и влачат за косите десетки протестиращи, сред които жени и деца. Шокиращите кадри накараха още в четвъртък главния прокурор Сотир Цацаров да нареди да бъде разследвано полицейското насилие. Още тогава стана ясно, че ръководството на МВР е издало специална заповед да не се прилага физическа сила спрямо мирните граждани. Веднага след реакцията на Цацаров е сформиран екип от Софийската районна прокуратура, който да изгледа отново записите. Обвинителите трябва да разпитат и присъствалите на място няколкостотин ченгета. Едва започнало, разследването вече е пред провал заради невъзможността да идентифицират биячите, признаха прокурорите. От видеозаписите се вижда, че повечето агресивни полицаи са скрили лицата си с маски. Биячите са махнали и значките си с персонални номера, което на практика прави разпознаването им невъзможно.
"Подобни действия са абсолютно забранени от Закона за МВР, но няма как да установим нарушителите. С изключение на 5-6 души, които са забравили да скрият лицата си, останалите са неразпознаваеми без съдействието на техните колеги, които да ги предадат. В най-добрия случай можем да санкционираме техните началници, които имат задължението да контролират тези неща", обясни прокурор.
Той припомня, че подобна съдба има и разследването за полицейско насилие при протестите през февруари. Тогава отделни маскирани ченгета отново пребиха мирни граждани. Въпреки опитите на прокуратурата да ги издири това и до момента не е станало.
Юристи обясняват, че по закон право да се крият зад маски имат единствено баретите от Специализирания отряд за борба с тероризма. Изключение се допуска и за техни колеги, които участват в задържането на особено опасни престъпници. Такива очевидно не са ченгетата, които безпричинно биха мирни граждани пред парламента. В същия момент останалите им колеги са с открити лица. Видеозаписите показват, че мнозинството ченгета се държаха нормално. Те не само не биха хората, но дори пострадаха от появилите се на протеста провокатори, които ги замеряха с камъни.
Без обезщетения за жертвите
Липсата на виновни ще попречи на пребитите граждани да потърсят обезщетения от МВР. Според юристи тази несправедливост може да бъде поправена единствено от прокуратурата. Това може да стане, ако проверката по случая излезе със заключение, че ченгетата са превишили правомощията си. Едва тогава всеки пребит може да заведе частно дело срещу министерството.