Експерт: Реакцията на полицията по случая "Петрохан" можеше да предотврати смъртта на двама младежи
Коментари на експерти относно разследването на трагедията в района на Петрохан поставят под въпрос адекватността на действията на службите по случая.
Според анализатори, цитирани в медиите, през първата седмица органите на реда не успели своевременно да изяснят основни факти, въпреки наличието на данни, които можели да бъдат установени още при първоначален оглед:
”Цяла седмица отне на службите да кажат, че в случая Петрохан става въпрос за самоубийство. Или не знаят какво правят, или не знам. 5 минути са нужни като отидеш на място да разбереш такова нещо." — каза Бойко Найденов пред национална телевизия.
Експертите отправят критика, че действията на службите не са били достатъчно координирани, което е създало сериозни забавяния:
”Не може да имаш трима убити или самоубити и да обвиняваш мъртвите. Това е недопустимо. Ако имахме адекватни мерки от страна на разследващите и на полицията, може би щяхме да спестим смъртта на тези две убити момчета." — коментира Найденов.
В анализа е подчертана и липсата на прозрачност в първоначалните комуникации от страна на институциите:
”Още от самото начало нямаше нужда да се крие нищо, а да се обясни какво е намерено и какво се търси." — допълни той.
Тези мнения идват на фона на все още продължаващото разследване на случая, за който има вече ясни съдебномедицински данни за причините за смъртта на част от жертвите, но без окончателни изводи за всички обстоятелства.