Отменят присъдата на Тройния убиец?

18-годишната присъда затвор на Тройния убиец от столичния квартал "Гео Милев" може да бъде отменена. Причината е, че върховните съдии са пропуснали да посочат 3 конституционни основания, на базата на които не зачитат обжалването на защитата на подсъдимия. Това е грубо законово нарушение и те е трябвало да се аргументират. За сметка на това в мотивите им е отговорено само на едно от възраженията на защитата, и то до половина, категоричен е адвокатът на осъдения Кънчев - Слави Димитров.
Жалбата, която защитата на Димитър Кънчев е депозирала, е била взета под внимание от върховните съдии. На 9 октомври ще се състои ново заседание по случая. "Единственият им вариант е отмяна на присъдата и връщането на делото за ново преразглеждане. Това означава, че процесът ще започне от начало. Защото през всичките тези 16 години, през които имаше заседания, единствената цел на съдиите бе да осъдят клиента ми на всяка цена въпреки сериозните разминавания на доказателствата. За мен този човек е невинен и натопен." Това разкри юристът пред "България Днес".
Месец след края на заседанието ВКС трябва да излезе и с решение ще отмени ли присъдата на Кънчев. В момента той се намира в Централния софийски затвор от края на май и е смазан психически, разкрива адвокатът му. "Ако ВКС не се съобрази със жалбата ни, тя отива в Страсбург, както и другите материали по делото. Димитър Кънчев трябва да бъде освободен на всяка цена, ако в България въобще има правосъдие", заканва се адвокат Димитров.
Делото срещу Кънчев се точи цели 16 години. Първоначално негов защитник е маститият адвокат Марин Марковски, който извоюва оправдателна присъда на първа инстанция. След като няколко пъти той е оневиняван от различни съдебни състави на няколко инстанции, на 16 май 2011 г. Кънчев е осъден за първи път ефективно. ВКС потвърди решението на Софийския апелативен съд, което бе за 18 години лишаване от свобода. Съдиите решиха, че срещу Димитър има доказателства, че той е застрелял баща си Николай след скандал за пари. Родителят отказвал да финансира сина си, който профуквал мангизите по хазартни игри. След това застрелял и мащехата си и втора съпруга на Николай - Миглена, защото се появила внезапно в стаята и видяла мъртвия си мъж. Накрая Димитър заклал 4-годишното си братче, за да не го издаде, пише още в материалите по делото. Тройното убийство в мезонета на семейство Кънчеви в кв. "Гео Милев" в София стана на 2 март 1997 г. Трите трупа бяха открити ден по-късно. Няколко часа след това 17-годишният тогава Димитър прави пълни самопризнания и води криминалистите до контейнера, в който изхвърлил ръкавиците си след тройното убийство. Те са намерени там. Впоследствие Димитър се отказва от показанията си. Адвокатите му твърдят, че по време на разпита Димитър е бил упоен с диазепам и други успокоителни и не е разсъждавал трезво. Тезата им обаче беше оборена от съдебно-психиатричната експертиза, от която става ясно, че Кънчев по време на разпита е бил в състояние да дава адекватни отговори и да ръководи постъпките си.
След 5 оправдателни присъди на всички инстанции 34-годишният мъж бе пратен за дълго време в студената килия на Софийския затвор от върховните магистрати. Присъдата им бе оповестена на 27 май. Два дни по-късно прочулият се като Тройния убиец от "Гео Милев" получи и официалната си призовка да се яви за привеждането му в пандиза. В последния момент съдебната охрана реши лично да го ескортира до затвора.
Почернени роднини в стрес
За новата жалба и за насроченото отново дело наследниците на убитите научават случайно от адвоката си. Това разкри братът на убитата Миглена - Георги Лазаров. "Незаконосъобразно събрани доказателства, значи атакуват се процесуалните основания, а въобще никой не се изправя ясно да каже виновен ли е този човек, или е невинен", възмутен е братът на убитата жена.